29. května 2009 15:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Izraelky ze skupiny Ašira hrají košer rock

Izraelky ze skupiny Ašira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelky ze skupiny Ašira. | foto: ČTK

RAMAT GAN Ortodoxní židé nepovolují ženám sedět s muži v autobuse, plavat v bazénu, účastnit se společných přednášek ani tančit. Rocková kapela Ašira, složená z příslušnic této náboženské skupiny, je novinkou i v Izraeli. Z jednoho telavivského baru byl nedávno velmi rychle vyveden muž, který si chtěl šest hudebnic poslechnout.

Členky Aširy spolu hrají šest let, ale jelikož se řadí ke komunitě ortodoxních věřících, na své koncerty nekompromisně muže nepouštějí. Řídí se rabínským příkazem, podle něhož je nemravné, aby muž naslouchal zpívající ženě.

Izraelky ze skupiny Ašira.

Ašira znamená budu zpívat. Její členky tvrdí, že přispívají k zábavě žen své komunity, které jinak moc příležitostí pobavit se nemají. "Žádná jiná skupina nehraje jako my. Není to dívčí hudba, je to alternativa, která dívkám umožňuje hrát hudbu košer," řekla zakladatelka kapely Pnina Weintraubová. Skladby na biblická témata jsou směsicí rocku, blues a irských tradičních písní.

Izraelky ze skupiny Ašira.

Kapela vystupuje v barech, které v den koncertu nepovolují vstup mužům. Připravuje se deska, na jejímž obalu bude upozornění, aby ji muži nepřehrávali. Na vizitce Aširy stojí v jednom rohu text "s Boží pomocí" a v druhém "pouze pro ženy". Kvůli náboženské pokoře kapela odmítá nahrávat videoklipy.

Považuje se za nový žánr a její příznivkyně jsou zjevně spokojené. Na konci devadesátiminutového koncertu se nedávno v sále Bar Ilanovy univerzity u Tel Avivu tančilo, zpívalo a panovala výborná nálada.

Izraelky ze skupiny Ašira.

Kapela má kromě Weintraubové hlavní zpěvačku, bubenici, hráčky na basovou a elektrickou kytaru a flétnistku, která je právě v devátém měsíci těhotenství. Před koncertem se všechny modlí, tři z hráček jsou vdané a vystupují s pokrytými hlavami.

Na baskytaru hraje dvaadvacetiletá Inbar Preserová. "Kdybych hrála před muži, cítila bych se nesvá. Jsem ráda, že vystupujeme pro dívky, které si přijdou svobodně zazpívat a zatancovat," řekla.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz