Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Jachta po Saddámovi

Magazín

  11:03
BAGDÁD - Irácká vláda se chystá prodat luxusní jachtu, která patřila diktátorovi Saddámu Husajnovi. S odkazem na mluvčího irácké vlády o tom informovala agentura Reuters. Přepychová loď v současnosti kotví u Nice - francouzského letoviska, které je oblíbené bohatou smetánkou z celého světa.

Luxusní jachta Ocean breeze, kotvící v Nice, patřila iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi. Nyní je na prodej. foto: AFP

Francouzské úřady jachtu kotvící u jejich břehů letos v lednu zabavily, irácká vláda se však ohradila s nárokem na vlastnictví a soudy nakonec rozhodly v její prospěch.

Jachta jménem Ocean breeze („Vánek oceánu“) měří přes dvaaosmdesát metrů. (Pro srovnání: středně velká turistická výletní jachta pro osm až deset pasažérů se dvěma koupelnami obvykle dosahuje délky asi dvanácti metrů). Někdejší osazenstvo Saddámova gigantu mělo ovšem na jeho palubě k dispozici malé divadlo, plochu pro přistávání vrtulníku a pro případ nouze i tajný únikový východ. Kohoutky v podpalubních koupelnách jsou tu vyrobeny ze zlata.

Irácká vláda, která chce nového majitele jachty najít během několika týdnů, si slibuje, že by za ni mohla dostat třicet milionů dolarů (více než pět set šedesát sedm milionů korun). Prodejem vláda pověřila irácké ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí.

Nutno nicméně podotknout, že ve srovnání s dnešními boháči je někdejší Saddámovo plavidlo „drobečkem“. Například ruský miliardář Roman Abramovič vlastní sto patnáct metrů dlouhou jachtu v hodnotě tří set milionů dolarů, na které jsou dokonce dva heliporty.

Diktátor, který miloval luxus OSaddámu Husajnovi, jehož krutovláda v Iráku skončila s americkou invazí na jaře roku 2003 a který byl předloni popraven, bylo dobře známo, že miluje luxus. Jeho paláce měly stěny obložené mramorem, byly vybavené pozlaceným nábytkem a obklopovaly je nádherné zahrady. Američané krátce po invazi do Iráku odhadli, že Saddám a jeho příbuzní protiprávně nashromáždili jmění ve výši závratných čtyřiceti miliard dolarů (zhruba nepředstavitelných sedm set padesát šest miliard korun).
Autor: