Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jágr dostal novou nabídku. Hrát by mohl v Himálaji

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Ve videu vystupuje jako velký... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Ve videu vystupuje jako velký... | foto: Brontosauři v Himálajích

PRAHA Hokejista Jaromír Jágr možná v Kladně dlouho nezůstane. Přestěhovat se může na místo, které doteď nikoho nenapadlo. Nachází se ve výšce tři tisíce metrů nad mořem ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Tým tu vznikl teprve nedávno, ale bruslí s o to větším nadšením.

Skládá se z místních kluků a holek, kteří hokej milují právě kvůli Jágrovi. Na tréninky chodí i o 40 minut dříve.

„Hokejový Dalajlámo, přijmi naše pozvání do Mulbekhu. A nauč nás prosím hrát hokej,“ modlí se obyvatelé Mulbehku ve vtipném videu, které posílají do Česka a chtějí jím oslovit svého guru.

Jágr se nemusí bát, že mu bude v Himálaji zima. V této oblasti je totiž sice v noci běžně minus dvacet stupňů Celsia, přes den ale „krásných“ minus deset stupňů. Místní mu prý rádi pomůžou s aklimatizací. „Může bydlet u nás,“ říká matka malého hokejisty, který napodobuje hokejového idola.

Děti v Malém Tibetu se postavili v bruslích na led v lednu, poprvé v životě. Trénují je dobrovolníci z Česka, kteří tam vystavěli dokonce ledové kluziště a přivezli místním hráčům hokejovou výstroj. „Všechny nás velmi překvapilo, jak rychle se děti zlepšovaly. V porovnání s českými dětmi, které mnohdy bruslí z donucení, jsou zdejší děti velmi nadšené, protože v zimě nemají tolik způsobů zábavy,“ popisuje trenér Radek Vobr z organizace Brontosauři v Himálajích.

Pro tamní děti je hokej vyloženě vysvobozením ze zimní nudy. Celá oblast se i na pět měsíců uzavře okolnímu světu. Podle tradičních kulturních zvyklostí tak přicházejí na řadu různé veselice, na kterých se popíjí alkohol. Tedy nic pro děti.

To mění česká dobrovolnická organizace Brontosauři v Himálajích. Pomohla ve vesnici Mulbekh, která leží v okrese Kargil, vybudovat základní školu Spring Dales Public School. „Naše škola bude první, která hokej uvede. Tamní komunita má o hokej zájem a Češi jsou hokejový národ,“ řekl LN v dubnu loňského roku předseda Brontosaurů v Himálajích Jiří Sázel.

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje ve videu jako velký...
Jágr jako Dalajláma. Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje...

Organizace tehdy spustila pětiletý projekt Český hokej pro tibetské děti a lidé od té doby přispívají na výstroj hokejistů. Tréninky berou děti z Malého Tibetu velmi vážně. „Po prvních pár dnech začaly chodit na výuku hokeje i o 40 minut dříve, což nám dělalo velkou radost,“ popisuje dobrovolník Lukáš.

Z každého tréninku se stává v zásadě hokejová exhibice. „Začali se chodit dívat tamní mniši, bábiny a potom jsme měli kolem hřiště doslova plnou tribunu,“ podotýká trenér Vobr.

První zápas

Kluziště přilákalo i místní mladíky. Nejprve pomáhali s údržbou hřiště, teď už se o ně dokážou starat zcela sami. „Založili si vlastní tým a bruslili, kdykoliv bylo na hřišti volno,“ doplňuje Radek. Tento tým se probruslil dokonce na svůj první zápas do blízkého města Kargil. Zde hrálo osm týmů a výhrou bylo 50 tisíc rupií, tedy 1600 korun.

„V pavoukovém schématu dostal náš tým na první zápas zkušené hráče z údolí Čiktan, kteří hrají již sedmou sezonu. Zcela vyrovnaný průběh zápasu nakonec skončil prohrou našich, když v posledních minutách třetí třetiny zvýšil protihráč na 2:1,“ líčí Sázel.

Na hokejový zápas dostal pozvánku i tamní vládní úředník, který staví lokální cesty. „Byl tak nadšený, že nám zadarmo propůjčil své stroje, abychom mohli hokejové hřiště rozšířit,“ říká ředitel školy Tsewang Norboo.

Vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii.

Vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii.

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy...

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy by ho mohly hrát i školačky ve vesnici Mulbekh.

I když hokej místní teprve objevují, podle historických materiálů v Indii úplnou novinkou není. Objevil se tam před 150 lety díky Britům, kteří Indii tehdy kolonizovali. „V té době se hrál hokej v indickém státě Himáčalpradéš jenom pár dní v roce, jindy už led roztál. Vybavení si vyráběli svépomocí z lokálně dostupných zdrojů,“ vypráví Sázel.

První klub – s názvem Ladakh Winter Sports Club – byl založen v roce 1995 a podle Sázela je považován za jediný hokejový klub v Indii podobný těm západním. První mezinárodní turnaj s indickou reprezentací byl odehrán vloni. Před rokem také vznikla první ženská hokejová asociace a poprvé se podařilo vyslat jeden tým z Malého Tibetu na mezinárodní hokejové utkání asijských národů.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!