Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágr dostal novou nabídku. Hrát by mohl v Himálaji

Magazín

  11:04aktualizováno  11:48
PRAHA - Hokejista Jaromír Jágr možná v Kladně dlouho nezůstane. Přestěhovat se může na místo, které doteď nikoho nenapadlo. Nachází se ve výšce tři tisíce metrů nad mořem ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Tým tu vznikl teprve nedávno, ale bruslí s o to větším nadšením.

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Ve videu vystupuje jako velký obdivovatel Jaromíra Jágra. foto: Brontosauři v Himálajích

Skládá se z místních kluků a holek, kteří hokej milují právě kvůli Jágrovi. Na tréninky chodí i o 40 minut dříve.

„Hokejový Dalajlámo, přijmi naše pozvání do Mulbekhu. A nauč nás prosím hrát hokej,“ modlí se obyvatelé Mulbehku ve vtipném videu, které posílají do Česka a chtějí jím oslovit svého guru.

Jágr se nemusí bát, že mu bude v Himálaji zima. V této oblasti je totiž sice v noci běžně minus dvacet stupňů Celsia, přes den ale „krásných“ minus deset stupňů. Místní mu prý rádi pomůžou s aklimatizací. „Může bydlet u nás,“ říká matka malého hokejisty, který napodobuje hokejového idola.

Děti v Malém Tibetu se postavili v bruslích na led v lednu, poprvé v životě. Trénují je dobrovolníci z Česka, kteří tam vystavěli dokonce ledové kluziště a přivezli místním hráčům hokejovou výstroj. „Všechny nás velmi překvapilo, jak rychle se děti zlepšovaly. V porovnání s českými dětmi, které mnohdy bruslí z donucení, jsou zdejší děti velmi nadšené, protože v zimě nemají tolik způsobů zábavy,“ popisuje trenér Radek Vobr z organizace Brontosauři v Himálajích.

Češi chtějí naučit tibetské děti hrát hokej

Pro tamní děti je hokej vyloženě vysvobozením ze zimní nudy. Celá oblast se i na pět měsíců uzavře okolnímu světu. Podle tradičních kulturních zvyklostí tak přicházejí na řadu různé veselice, na kterých se popíjí alkohol. Tedy nic pro děti.

To mění česká dobrovolnická organizace Brontosauři v Himálajích. Pomohla ve vesnici Mulbekh, která leží v okrese Kargil, vybudovat základní školu Spring Dales Public School. „Naše škola bude první, která hokej uvede. Tamní komunita má o hokej zájem a Češi jsou hokejový národ,“ řekl LN v dubnu loňského roku předseda Brontosaurů v Himálajích Jiří Sázel.

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje ve videu jako velký...
Jágr jako Dalajláma. Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje...

Organizace tehdy spustila pětiletý projekt Český hokej pro tibetské děti a lidé od té doby přispívají na výstroj hokejistů. Tréninky berou děti z Malého Tibetu velmi vážně. „Po prvních pár dnech začaly chodit na výuku hokeje i o 40 minut dříve, což nám dělalo velkou radost,“ popisuje dobrovolník Lukáš.

Z každého tréninku se stává v zásadě hokejová exhibice. „Začali se chodit dívat tamní mniši, bábiny a potom jsme měli kolem hřiště doslova plnou tribunu,“ podotýká trenér Vobr.

První zápas

Kluziště přilákalo i místní mladíky. Nejprve pomáhali s údržbou hřiště, teď už se o ně dokážou starat zcela sami. „Založili si vlastní tým a bruslili, kdykoliv bylo na hřišti volno,“ doplňuje Radek. Tento tým se probruslil dokonce na svůj první zápas do blízkého města Kargil. Zde hrálo osm týmů a výhrou bylo 50 tisíc rupií, tedy 1600 korun.

„V pavoukovém schématu dostal náš tým na první zápas zkušené hráče z údolí Čiktan, kteří hrají již sedmou sezonu. Zcela vyrovnaný průběh zápasu nakonec skončil prohrou našich, když v posledních minutách třetí třetiny zvýšil protihráč na 2:1,“ líčí Sázel.

Na hokejový zápas dostal pozvánku i tamní vládní úředník, který staví lokální cesty. „Byl tak nadšený, že nám zadarmo propůjčil své stroje, abychom mohli hokejové hřiště rozšířit,“ říká ředitel školy Tsewang Norboo.

Vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii.

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy by ho mohly hrát i školačky ve vesnici Mulbekh.

I když hokej místní teprve objevují, podle historických materiálů v Indii úplnou novinkou není. Objevil se tam před 150 lety díky Britům, kteří Indii tehdy kolonizovali. „V té době se hrál hokej v indickém státě Himáčalpradéš jenom pár dní v roce, jindy už led roztál. Vybavení si vyráběli svépomocí z lokálně dostupných zdrojů,“ vypráví Sázel.

První klub – s názvem Ladakh Winter Sports Club – byl založen v roce 1995 a podle Sázela je považován za jediný hokejový klub v Indii podobný těm západním. První mezinárodní turnaj s indickou reprezentací byl odehrán vloni. Před rokem také vznikla první ženská hokejová asociace a poprvé se podařilo vyslat jeden tým z Malého Tibetu na mezinárodní hokejové utkání asijských národů.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat