Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jágr dostal novou nabídku. Hrát by mohl v Himálaji

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Ve videu vystupuje jako velký... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Ve videu vystupuje jako velký... | foto: Brontosauři v Himálajích

PRAHA Hokejista Jaromír Jágr možná v Kladně dlouho nezůstane. Přestěhovat se může na místo, které doteď nikoho nenapadlo. Nachází se ve výšce tři tisíce metrů nad mořem ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu v Indii. Tým tu vznikl teprve nedávno, ale bruslí s o to větším nadšením.

Skládá se z místních kluků a holek, kteří hokej milují právě kvůli Jágrovi. Na tréninky chodí i o 40 minut dříve.

„Hokejový Dalajlámo, přijmi naše pozvání do Mulbekhu. A nauč nás prosím hrát hokej,“ modlí se obyvatelé Mulbehku ve vtipném videu, které posílají do Česka a chtějí jím oslovit svého guru.

Jágr se nemusí bát, že mu bude v Himálaji zima. V této oblasti je totiž sice v noci běžně minus dvacet stupňů Celsia, přes den ale „krásných“ minus deset stupňů. Místní mu prý rádi pomůžou s aklimatizací. „Může bydlet u nás,“ říká matka malého hokejisty, který napodobuje hokejového idola.

Děti v Malém Tibetu se postavili v bruslích na led v lednu, poprvé v životě. Trénují je dobrovolníci z Česka, kteří tam vystavěli dokonce ledové kluziště a přivezli místním hráčům hokejovou výstroj. „Všechny nás velmi překvapilo, jak rychle se děti zlepšovaly. V porovnání s českými dětmi, které mnohdy bruslí z donucení, jsou zdejší děti velmi nadšené, protože v zimě nemají tolik způsobů zábavy,“ popisuje trenér Radek Vobr z organizace Brontosauři v Himálajích.

Pro tamní děti je hokej vyloženě vysvobozením ze zimní nudy. Celá oblast se i na pět měsíců uzavře okolnímu světu. Podle tradičních kulturních zvyklostí tak přicházejí na řadu různé veselice, na kterých se popíjí alkohol. Tedy nic pro děti.

To mění česká dobrovolnická organizace Brontosauři v Himálajích. Pomohla ve vesnici Mulbekh, která leží v okrese Kargil, vybudovat základní školu Spring Dales Public School. „Naše škola bude první, která hokej uvede. Tamní komunita má o hokej zájem a Češi jsou hokejový národ,“ řekl LN v dubnu loňského roku předseda Brontosaurů v Himálajích Jiří Sázel.

Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje ve videu jako velký...
Jágr jako Dalajláma. Klučina z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii vystupuje...

Organizace tehdy spustila pětiletý projekt Český hokej pro tibetské děti a lidé od té doby přispívají na výstroj hokejistů. Tréninky berou děti z Malého Tibetu velmi vážně. „Po prvních pár dnech začaly chodit na výuku hokeje i o 40 minut dříve, což nám dělalo velkou radost,“ popisuje dobrovolník Lukáš.

Z každého tréninku se stává v zásadě hokejová exhibice. „Začali se chodit dívat tamní mniši, bábiny a potom jsme měli kolem hřiště doslova plnou tribunu,“ podotýká trenér Vobr.

První zápas

Kluziště přilákalo i místní mladíky. Nejprve pomáhali s údržbou hřiště, teď už se o ně dokážou starat zcela sami. „Založili si vlastní tým a bruslili, kdykoliv bylo na hřišti volno,“ doplňuje Radek. Tento tým se probruslil dokonce na svůj první zápas do blízkého města Kargil. Zde hrálo osm týmů a výhrou bylo 50 tisíc rupií, tedy 1600 korun.

„V pavoukovém schématu dostal náš tým na první zápas zkušené hráče z údolí Čiktan, kteří hrají již sedmou sezonu. Zcela vyrovnaný průběh zápasu nakonec skončil prohrou našich, když v posledních minutách třetí třetiny zvýšil protihráč na 2:1,“ líčí Sázel.

Na hokejový zápas dostal pozvánku i tamní vládní úředník, který staví lokální cesty. „Byl tak nadšený, že nám zadarmo propůjčil své stroje, abychom mohli hokejové hřiště rozšířit,“ říká ředitel školy Tsewang Norboo.

Vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii.

Vesnice Mulbekh v Malém Tibetu v Indii.

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy...

Ženská hokejová asociace vznikla v Malém Tibetu v indickém Himálaji loni. Brzy by ho mohly hrát i školačky ve vesnici Mulbekh.

I když hokej místní teprve objevují, podle historických materiálů v Indii úplnou novinkou není. Objevil se tam před 150 lety díky Britům, kteří Indii tehdy kolonizovali. „V té době se hrál hokej v indickém státě Himáčalpradéš jenom pár dní v roce, jindy už led roztál. Vybavení si vyráběli svépomocí z lokálně dostupných zdrojů,“ vypráví Sázel.

První klub – s názvem Ladakh Winter Sports Club – byl založen v roce 1995 a podle Sázela je považován za jediný hokejový klub v Indii podobný těm západním. První mezinárodní turnaj s indickou reprezentací byl odehrán vloni. Před rokem také vznikla první ženská hokejová asociace a poprvé se podařilo vyslat jeden tým z Malého Tibetu na mezinárodní hokejové utkání asijských národů.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...