Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak oživit město? V pražských ulicích se objeví piana

Magazín

  7:00
PRAHA - Blues k pikniku v parku, lidovky při čekání na tramvaj a klasika k procházce na náplavce. Pražanům procházejícím v rychlém tempu ulicemi zřejmě melodie linoucí se městem nejdřív trochu rozhodí rytmus kroků, ale po krátkém poslechu improvizovaného koncertu třeba inspiruje k podobným spontánním akcím. Aspoň taková je vize Ondřeje Kobzy, nadšence, který do ulic Prahy umísťuje piana.

Piana v ulicích, tak vypadá projekt Ondřeje Kobzy. foto: Ondřej Kobza

"Není to žádná velká kreativita – vytáhnout piano na ulici, už jsme to párkrát zkusili," začíná skromně Ondřej Kobza, majitel několika kaváren v Praze, který v loňském roce s projektem začal právě před svými podniky. "Celé léto jsme takhle měli piano na náplavce, které bylo volně přístupné. Kromě toho, že se tam každý večer pořádaly koncerty, přes den sloužilo kolemjdoucím," vysvětluje Kobza.

Symbolická piana

Piano na ulici, kde normálně jezdí jen auta a Pražané pospíchají do práce, podle něj působí až symbolicky. Doufá, že se lidé nápadu chytí a ke spontánním koncertům se připojí. Aspoň tak to fungovalo před jeho kavárnami. "Občas se u něj někdo zastavil a zahrál. Třeba jedna babička, cizinka, úžasně zahrála Beethovenovu sonátu, lidé na ulici tleskali a ona zase pokračovala dál," popisuje nadšeně Kobza.

Piano - ilustrační foto.

Právě takovéhle chvíle ho prý inspirovaly k tomu, aby nápad představil na radnici Prahy 2, další piana by se mohla objevit i na Václavském náměstí či na náplavkách. "Stačí mít dobrý nápad a instituce na to slyší," je přesvědčený Kobza. Projekt podle něj navíc funguje bez problémů i v dalších velkoměstech. "Přátelé se s tím setkali v Tel Avivu, Barceloně i Paříži. Tak proč by piano nemohlo zpříjemňovat chvíle při čekání na tramvaj třeba na Míráku," uvažuje Kobza.

Nepředvídatelná inspirace

Na vandalismus, který musí nutně přijít je prý připraven. "S tím počítám. Ale piano se dá sehnat třeba za 15 tisíc. I kdyby na místě vydrželo měsíc, tak to stojí za to," říká nadšenec. Doufá ale spíš v tu druhou možnost: že Pražany piana v ulicích inspirují a vyprovokují k podobným spontánním akcím.

"Když jsou na náměstích koncerty a trhy, které pořádá městská část, tak to nikoho moc nezaujme. Ale když to bude taková netradiční věc, takové zastavení 'ježiši, co tady ten člověk s tím pianem dělá?', tak si myslím, že by to v nich zároveň mohlo otevřít smysl pro tyhle nepředvídatelnosti města," přibližuje svoji představu kavárník. Dál už je to jen hozená rukavice spoluobčanům. Uvidíme, možná na hudbu linoucí se z pouličních pian začnou ti odvážnější z nich třeba i tančit.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...