Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Jak se žije uprchlíkům v ČR? Prohlédněte si komiks

Magazín

  13:46
PRAHA - Jak se žije cizincům v Čechách? S jakými problémy se zde potýkají? Příběh osmi uprchlíků, kteří museli opustit svou zemi, aby mohli žít bezpečnější a klidnější život, si můžete prohlédnout v následujích komiksech.

Oke ze Somálska. Komiks ze života cizinců a cizinek žijících v ČR. foto: Břetislav Kovařík, Evropská kontaktní skupina v ČR

Komiksové příběhy vznikly na základě reálné zkušenosti uprchlíků, kteří byli nuceni z důvodů válečného konfliktu či složité politické situace odejít ze své země. Zachycují jejich útěk z domova, příchod do neznámé země a snahu zapojit se do české společnosti.

Komiksové příběhy
Venera z Běloruska z komiksu Životy
Venera z Běloruska
Salim ze Sýrie z komiksu Životy
Salim ze Sýrie
Ovsana z Arménie z komiksu Životy
Ovsana z Arménie
Oke ze Somálska z komiksu Životy
Oke ze Somálska
Nasíma z Afganistánu z komiksu Životy
Nasíma z Afganistánu
Ilja z Moldavska z komiksu Životy
Ilja z Moldavska
Elza z Čečenska z komiksu Životy
Elza z Čečenska
Animat z Čečenska z komiksu Životy
Animat z Čečenska
Oke ze Somálska z komiksu Životy
Příběhy s dobrým koncem aneb jak by mohl život v ČR vypadat

"S cizinci jsme vedli rozhovory, jejich příběhy jsme si zaznamenali, ale nechtěli jsme vydat jen další brožurku. Naším cílem bylo veřejnosti přiblížit osudy lidí nějakou jasnou a srozumitelnou formou," vysvětluje počátky vzniku komiksu ředitelka Evropské kontaktní skupiny, která za projektem stojí, Eva Kavková.

Výtvarnou podobu hrdinům vdechl Břetislav Kovařík. "Nebylo to úplně jednoduché, nejsou to vždy komické příběhy," říká kreslíř. Výtvarník měl k dispozici pouze příběhy azylantů, nikdy se s nimi nesetkal. "Ani fotografii jsem neměl," říká s úsměvem. Přesto se mu podařilo osudy uprchlíků zachytit velmi realisticky.

Komiksy si můžete prohlédnout v kavárně Kolíbka v Praze, kde probíhá jejich výstava. Tu můžete navštívit do konce listopadu. Poté komiksové příběhy poputují do brněnské kavárny Anděl.

Autor: