31. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonci vymírají. Za sto let jich bude třetina

Japonců bude za sto let o dvě třetiny míň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonců bude za sto let o dvě třetiny míň | foto: Shutterstock

TOKIO Počet obyvatel Japonska se do roku 2060 sníží o 32,3 procenta a za sto let klesne až na jednu třetinu. Vyplývá to nově zveřejněné demografické studie. Na vině je klesající porodnost, životní styl i slabá ekonomika.

Už nyní představují obyvatelé starší 65 let značnou část populace, což je znepokojivá skutečnost pro zemi samotnou i pro její sociální systém.

Studie uvádí, že v roce 2060 nebude mít Japonsko více než 86,74 milionu obyvatel (v roce 2010 jich přitom bylo 128,06 milionu). Podle Národního ústavu pro sociální ochranu a demografické problémy pod symbolickou hranici 100 milionů obyvatel populace klesne v roce 2048.  V roce 2110, tedy zhruba za sto let, by v Japonsku mělo žít 42,9 miliónů lidí.

Půměrná délka života v Japonsku i nadále poroste

Průměrná délka života v Japonsku i nadále poroste

Dokument předpovídá, že za 50 let se Japonky budou průměrně dožívat devadesátky a každá žena bude mít v průměru 1,35 dítěte. Počet lidí starších 65 let bude podle studie postupně stoupat. Procento obyvatel v produktivním věku, tedy mezi 15. až 65. rokem, se má naproti tomu snížit na polovinu celkové populace.

Pokles porodnosti spolu s rostoucím stářím obyvatel je jedním z největších problémů Japonska. Péče o staré občany čím dál víc zatěžuje sociální systém země, a japonská vláda proto chystá jeho reformu. Podle agentury AFP populace v Zemi vycházejícího slunce klesá, protože mnoho mladých lidí odkládá založení rodiny kvůli životnímu stylu, kariéře a slabé ekonomice.

Lidovky.cz