Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Je jim šestnáct a vymysleli úspěšný projekt. Plní přání dětem

Magazín

  6:00
PRAHA - Třináctiletá Šárka si přeje školní tašku, šestiletý Nikolas by chtěl od Ježíška dětskou motorku a pětiletá Michalka kuchyňku pro panenky. Všichni tři žijí v dětském domově, který má na dárky omezené finance. Díky internetovému projektu mladých gymnazistů se jim o Vánocích vysněná přání splní. Na stránkách si děti vybrali dobrovolníci, kteří přislíbili, že dárky z vlastních prostředků koupí.

Vánoce v dětském domově v Pyšelích - malá Erika foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Projekt je unikátní především věkem organizátorů. Studenti Vojtěch Paukner a Martin Kučera z Gymnázia Františka Palackého v Neratovicích založili projekt Milý Ježíšku v pátém ročníku osmiletého studia.

Vánoční dárek (ilustrační foto)

Vše začalo výhrou v programátorské soutěži. Šestnáctiletý Martin Kučera zvítězil s webovou stránkou, kde si lidé mohli zaškrtnout, který dárek na seznamu chtějí koupit přátelům. Díky jeho programu se pak nemohlo stát, že by se obdarovanému sešlo několik stejných dárků. "Když jsem o Martinově projektu říkal mámě, připadalo jí to hodně komerční. Říkala, že by bylo lepší, kdyby to fungovalo třeba pro děti z dětského domova," vysvětluje Vojtěch Paukner.

Úspěch bez reklamy

Nápad se studentovi líbil a obrátil se na kamaráda Martina, který s projektem Milý Ježíšku souhlasil. V únoru pak začal Vojta kontaktovat dětské domovy z okolí a domlouvat s nimi spolupráci. A v říjnu už měl stovky přání od dětí z dětských domovů z celé republiky. Stránky pak Martin naprogramoval během jednoho týdne.

Aniž by se snažili web nějak promovat, okamžitě se začal odkaz šířit na sociálních sítích. "Stránky jsem spustil ve čtvrtek v osm večer, nijak jsem je nesdílel. Jedna kamarádka dala odkaz na Facebook, za dvě hodiny už byl na zdech skupin s tisícovkami fanoušků a za dvacet hodin bylo splněno asi 200 přání," popisuje Paukner, který předpokládá, že do Vánoc se podaří splnit všechna přání.

Daruj hračku

Podobně funguje i sbírka Českého rozhlasu Daruj hračku, která běží již čtrnáctým rokem. Studenti se rozhodli, že projekt přizpůsobí a zaměří se na dětské domovy, které ve sbírce zařazené nejsou. "O Daruj hračku jsem se dozvěděl až po startu projektu. Řekl jsem si, že jim nebudu zasahovat do jejich práce, takže jsem dětské domovy, které už s nimi spolupracují, vyjmul a dal jsem prostor jiným," říká Paukner.

Projekt Milý Ježíšku pomůže domovům, které mají ze zákona na dárky pro děti pouze omezený rozpočet. "Je to odstupňované podle věku dítěte, každé má nárok na nějaký menší dárek. Kdyby nebylo téhle stránky, určitě by děti nemohly dostat vše, co si přejí," vysvětlila serveru Lidovky.cz Zdeňka Bertholdová, zástupkyně ředitelky Dětského domova Hora Svaté Kateřiny.

V projektu hodlají mladíci pokračovat i další rok a přestože se jim prý ozvalo už spoustu lidí s nabídkou pomoci a spolupráce, chtějí web Milý Ježíšku zachovat jako studentský projekt. Přijali tedy zatím jen nabídku vysokoškolačky z Prahy, která přislíbila, že obejde dětské domovy i v hlavním městě a zařadí je do seznamu.

V současné době se studenty spolupracuje 14 dětských domovů, jsou mezi nimi všechny typy, tedy i ty, které pečují o děti s mentálním či fyzickým handicapem. "Přání za ně píšou vychovatelé, takže se někteří lidé ozývají, že to působí podezřele, ale je to jen z důvodů toho, že přání nemohou napsat děti samy," vysvětluje Paukner.

Autor: