Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Je nejvyšší čas vyrazit do lesa na houby, konec srpna je ideální doba

Houbám se v českých lesích se daří; příznivý je i výhled. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houbám se v českých lesích se daří; příznivý je i výhled. | foto: ČTK

PRAHA Konec srpna dává houbařům po celé republice téměř stoprocentní šanci vrátit se z lesů s vrchovatými košíky. Daří se především letním druhům hub, jako jsou hřiby, holubinky i muchomůrky, a nově i ryzcům. V plné síle však vyrazily z mechů a jehličí i nejnebezpečnější druhy jedovatých muchomůrek.

"Situace se pro houbaře po třech týdnech opakovaných dešťů vyvinula tak dobře, že nepamatujeme, kdy by v závěru léta houby rostly tak bujně a bohatě," řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.. Podobně bohatá úroda čekala na houbaře naposledy zřejmě v letech 2002 a 1994.

Další dny slibují ideální počasí pro houbaře. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.


Houby rostou ve všech lokalitách, takže nad výběrem lesa není ani třeba příliš důkladně přemýšlet, dodal mykolog. Mimořádně příznivé podmínky pro sběr hub by v českých lesích měly navíc podle meteorologických předpovědí trvat i v nejbližších dvou týdnech.

Hřib dubový (uprostřed) a hřiby hnědé, zvané též suchohřiby v lese poblíž Svatého Kopečku u Olomouce.

Rostou především letní druhy, mezi nimiž dominují hřibovité houby, a to i některé velmi vzácné druhy, jako je hřib nachový. "V životě jsem tuto houbu viděl pouze několikrát, ale tento týden nám přinesli do mykologické poradny hned tři," uvedl Landa. Z "obyčejnějších" druhů hřibů se hojně vyskytuje hřib dubový, borový, smrkový i hnědý. Holubinek se v lesích nachází na sto druhů, velmi časté jsou kozáci. Novinkou jsou tentokrát ryzce, a to jak ryzec pravý, tak i ryzec smrkový.

Houbaři se po týdnech čekání díky dešťům v uplynulých dnech konečně dočkali pořádných úlovků. V beskydských lesích se začaly objevovat první hřiby. Rostou však i muchomůrky červené (na snímku).

Z jedovatých druhů mykologové znovu varují před muchomůrkou zelenou, která letos už způsobila několik otrav. Objevují se i další jedovaté druhy, jež si mohou méně znalí milovníci hub přinést z houbařských výletů domů, jako je muchomůrka tygrovaná, vláknice, čechratka podvinutá a závojenky.

Do lesů v těchto dnech směřují davy lidí, což podle odborníků pochopitelně houbám příliš nesvědčí. "Samotný sběr jednotlivých plodnic tolik nevadí. Pro houby je ale horší příliš časté rozhrabování terénu okolo nich," upozornil Landa.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.