Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jedete do Berlína? Svezte se psím taxi

Německou metropolí vás sveze psí taxi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německou metropolí vás sveze psí taxi | foto: ČTK

BERLÍN Okružní jízdy Berlínem a okolím na psím spřežení po celý rok. To je jedna z poněkud bláznivých turistických atrakcí německé metropole. Osm huskyů táhnoucích káru s turisty lze občas spatřit mezi mrakodrapy Postupimského náměstí, u Braniborské brány nebo před Říšským sněmem, a to i za hustého silničního provozu.

Nasednout do berlínské psí taxislužby je pro běžného Středoevropana jednou z mála možností, jak si vyzkoušet v praxi jízdu na psím spřežení, podle počasí na vozíku nebo na sáních. "Hlavní sezona je v zimě. Když napadne sníh, můžeme při projížďkách za městem zapřáhnout i sáně," řekl majitel psů a provozovatel svérázné taxislužby Daniel Hurst. Celodenní projížďky nabízí hlavně v přírodním parku Barnim nedaleko německé metropole.

V únoru během Berlinale prý mívá nejvíce zákazníků, ale i teď v březnu má diář slušně zaplněný. Nejlepší je objednat se předem a domluvit si konkrétní termín. Výchozí stanoviště se nachází před vchodem do administrativní budovy poradenské společnosti PriceWaterhouse Coopers na Postupimském náměstí v centru Berlína. Zhruba v místech, kde kdysi stála berlínská zeď.

Pasažéři se mohou jen na pět minut povozit kolem jednoho bloku za pět eur (přes 130 korun) nebo se rozhodnout i pro několikahodinovou okružní jízdu metropolí, přičemž hodina přijde až na 30 eur.

"Jezdíme parky, k Vítěznému sloupu, ke kancléřství i Říšskému sněmu. Ale na přání pasažéra zavezeme prakticky kamkoli," tvrdí čtyřicetiletý dlouhán, jenž z utržených peněz uživí svých 19 huskyů a malamutů a ještě mu zbude na živobytí. "Všechno si financuji sám," říká hrdě musher, jak se říká "kočím" psích spřežení. Dva z jeho huskyů, čtyřletí Ben a Lucky, jsou prý z českého chovu. Dříve sloužili u německé policie a nyní je Hurst zapřahá jako poslední dvojici, přímo před povoz.

Když musher nabere pasažéry, kteří mohou být až tři, má největší práci s nasměrováním poněkud tvrdohlavých vůdčích psů zcela vepředu. "Paco, Nanuku, doleva!" musí několikrát hlasitě zařvat na čtyřnožce, které to táhne spíš doprava, do východní části Berlína.

Spřežení pomalu nabírá rychlost a uhání kolem mrakodrapů, kancelářských budov a zábavních center. Exotická podívaná vždy přitáhne mnoho zvědavých turistů s fotoaparáty, ale Berlíňany už nevzrušuje. Hurst svou živnost, která je v Německu zcela ojedinělá, provozuje už téměř čtyři roky.

"Dog worker" půjčuje psy na terapie do domovů důchodců
Proti jeho živnosti nic nenamítá policie, neboť vše je zcela legální, ani ochránci zvířat. "Pokud psi nejsou přetěžováni a nesedřou si běháním tlapky, nemůžeme proti tomu nic namítat," vysvětluje mluvčí berlínského spolku na ochranu zvířat Evemarie Königová.

Hurst své psí zaměstnance šetří hlavně v létě. Když teploty dosáhnou 25 stupňů, nechává chladnomilné čtyřnožce odpočívat a vyráží jen ráno a večer.Zatímco v zimě zvládnou za den až 150 kilometrů, v létě to bývá maximálně třicet. Muž se označuje za "dog workera". Psy, o které pečuje, zároveň ochotně poskytuje na psí terapii například v domovech důchodců, kde sám dříve pracoval jako pečovatel.

V Berlíně a okolní spolkové zemi Braniborsko je podle šéfa německého sportovního svazu čistokrevných tažných psů Wolfa-Dietera Polze 25 týmů a 200 psů, kteří se účastní i závodů. Na rozdíl od Daniela Hursta a jeho huskyů, kteří však tomuto sportu dělají skvělou reklamu.

Hurst se na psím spřežení dostal v roce 2001 až na Ural a už sní o dalších metách. "Až se zase trochu postavím na vlastní nohy, chtěl bych se vydat s kameramanem z Berlína na Sibiř a přes Beringův průliv na Aljašku," prozradil.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...