10. října 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jemenky oslavující 'Nobelovku' napadl dav

Ženy v Jemenu oslavovaly Nobelovu cenu, útočníci jich 40 zranili | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy v Jemenu oslavovaly Nobelovu cenu, útočníci jich 40 zranili | foto: Reuters

SANÁ Pochod, kterým ženy na jihu Jemenu v neděli večer oslavovaly udělení Nobelovy ceny za mír své krajance Tavakkul Karmánové, skončil zraněním nejméně 40 z nich. Neznámí útočníci na účastnice házeli kameny a skleněné láhve, desítky žen musely být potom ošetřeny v nemocnici.

Organizátorka pouliční oslavy v jihojemenském městě Táizz připisuje útok ozbrojencům spojeným s vládním režimem prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Čerstvá nositelka Nobelovy ceny Karmánová přitom byla oceněna za to, že už od počátku stojí v čele letošních protestů proti Sálihově diktátorské vládě.

Táizz

Táizz

V Jemenu se lidé v ulicích domáhají změny režimu už od ledna. V poslední době se střety mezi armádou a Sálihovými odpůrci zintenzivnily, a to především v hlavním městě Saná. Sálih se však zatím prezidentské funkce, kterou vykonává už 33 let, nevzdal, i když odchod z úřadu několikrát ohlásil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz