Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jihokorejští chirurgové mění turisty v 'celebrity'

chirurg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy chirurg | foto: Shutterstock

SOUL Bylo to zhruba v polovině prvního desetiletí tohoto tisíciletí, když jihokorejský plastický chirurg Ču Kwon zaznamenal první případy Číňanek, které mířily na jeho kliniku, přestože v zahraničí služby nijak nepropagoval.

"Nějakým způsobem si k nám našly cestu... a prakticky všechny říkaly, že chtějí tvář jako I Jong-e," řekl chirurg s odvoláním na přední jihokorejskou herečku, která hrála v seriálu Klenot v paláci, jenž ji proslavil po celé Asii, napsala agentura AFP.

To, co tehdy bylo jen slabým pramínkem, se nyní změnilo v příliv Číňanek, které zaplavují Čuovo Středisko plastické chirurgie, jež patří mezi největší v zemi, stejně jako mnoho dalších klinik. Láká je sem touha nechat se chirurgicky změnit po vzoru jihokorejských celebrit, které berou Asii útokem.

ČTĚTE TAKÉ:

Korejská vlna pop-kultury si za poslední desetiletí stihla vybudovat nadšenou fanouškovskou základnu v Číně, jihovýchodní Asii i Japonsku. Jihokorejské televizní seriály okupují hlavní vysílací časy a korejské popové skupiny vyprodávají koncerty a okupují špičky žebříčků hitparád.

Legendární televizní hity jako Zimní sonáta a Podzimní pohádka pomáhají přitáhnout tisíce zahraničních fanoušků na místa, kde se natáčely, čímž posilují místní turistický ruch.

'Korejská vlna'

A nyní si šikovní plastičtí chirurgové, kteří často pomohli jihokorejským hvězdám vylepšit jejich vzhled, užívají neočekávaný rozmach obdobných služeb, jež poskytují zahraničním fanouškům těchto celebrit. Podle vládních údajů celková částka, kterou zahraniční návštěvníci vynaložili na zdravotní služby, dosáhla v loňském roce rekordní výše 116 milionů dolarů. Čtrnáct procent z nich přijelo kvůli zákroku plastické chirurgie nebo vylepšení kůže například injekcemi botoxu.

Téměř polovina všech cizinců, kteří si do Jižní Koreje přijeli nechat vylepšit nos, vypnout kůži na obličeji, zmenšit bradu nebo zpevnit bříško, byla z Číny. Jejich počet se téměř ztrojnásobil z 1657 v roce 2009 na 4400 v roce 2010.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Rozmach 'korejské vlny' rozhodně sehrál klíčovou úlohu v přilákání nových pacientů ze zahraničí," řekl Hong Čong-kun, mluvčí Korejské společnosti plastických a rekonstrukčních chirurgů.

Podle Honga mnozí ze zákazníků přijíždějí na kliniky s fotografiemi celebrit, jako je populární herečka Kim I-sun, a prosí chirurgy, aby na jejich tváři napodobili její sklon nosu nebo oči. "Je jim jasné, že některé hvězdy se ani tak nenarodily krásné, jako jim ke kráse trochu dopomohla práce plastických chirurgů," dodal Hong.

Ostrá konkurence mezi čím dál tím vyšším počtem jihokorejských plastických chirurgů, kterých je nyní asi 1700, je přiměla k čím dál tím agresivnější snaze nalákat další klienty, míní Hong. Typickým příkladem je podle něj Čuova klinika v luxusní soulské čtvrti, kde je více než 400 zdravotních zařízení specializujících se na zákroky plastické chirurgie a léčbu kůže.

Klinika otevřela vlastní hotel

Zhruba polovina Čuových pacientů nejsou Korejci. Přijíždějí z Číny, Japonska, Blízkého východu a dokonce z Afriky. Na letišti je vyzvednou limuzíny se zaměstnanci, kteří hovoří anglicky, čínsky, japonsky, vietnamsky či mongolsky. Ču nechtěl říct, kolik pacientů jeho klinika celkem má, uvedl ale, že deset chirurgů denně provádí desítky zákroků.

Klinika před časem otevřela vlastní hotel, aby ulehčila pobyt zahraniční klientele. Pacienti v průměru utratí asi 20 milionů wonů (asi 330.000 korun) za několik zákroků během jediné návštěvy. "Myslím, že by se plastická chirurgie mohla stát hlavním jihokorejským vývozním artiklem," poznamenal Ču.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...