Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jihomoravské dožínky: králíci soutěžili v králičím hopu

Na brněnském výstavišti 5. září vrcholily dvoudenní Jihomoravské dožínky. Součástí programu bylo také 1. mistrovství ČR v Králičím hopu - skákání králíků přes překážky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na brněnském výstavišti 5. září vrcholily dvoudenní Jihomoravské dožínky. Součástí programu bylo také 1. mistrovství ČR v Králičím hopu - skákání králíků přes překážky | foto: ČTK

BRNO Chovatelé králíků na dožínkách na brněnském výstavišti předváděli, že králíci se chlubí nejen dlouhýma ušima a teplým kožíškem, ale i nečekanou mrštností. U vyznačené dráhy se shromáždili k soutěži v takzvaném králičím hopu.

Na dráze zvířata překonávala překážky podobné těm z parkurového skákání. Jen výše, do níž se dostane kůň s jezdcem, malí savci nedosáhnou. Překonají asi čtyřicentimetrové bariéry, řekli pořadatelé.

Podle Václava Mlaskače z Českého svazu chovatelů ke skokům králíky nemotivuje žádná laskomina. "Nedáváme dopředu žádnou mrkev, žádnou granuli. Za králíkem jste vy a dáváte mu povely," popsal pořadatel. Představa, že by chovatelé králíků na maso vypustili z kotců svá zvířata a ti se pak na povely vrhali přes překážky, je však podle něj také mylná. "To není králík jako z králikárny. Povely s ním musíte cvičit odmalička," upozornil.

Mezi laiky je podle Mlaskače zakořeněný omyl, že králíci jsou němá, a tudíž i hluchá zvířata. "Ten, kdo říká, že králík neslyší, tvrdí blbost. Slyší dobře a reaguje na hlas," uvedl. Zda má zvíře pro skákání vlohy, se pozná asi do půl roku od jeho narození.

Králičí hop je v ČR novou disciplínou, desítky chovatelů se jí však už věnují. Výhodou podle Mlaskače je, že cvičit králíka ve skákání může kdokoli. Čtyřleté dítě stejně jako senior. "Jak mají na vodítku fretku, tak mohou mít králíka," řekl. Ke skákání se však podle něj hodí spíš králíci sportovních plemen. Králík užitkový, který v dospělosti váží k pěti kilogramům, by se přes vyšší překážku přenesl obtížněji.

Zatímco u nás je králičí hop novinkou, v Nizozemsku Mlaskač viděl soutěž v něm už před osmi lety a v Německu před šesti lety. Disciplína přitom není zdaleka jediná, jíž se chovatelé domácího zvířectva ve světě věnují. "Věřte mi, nebo ne, existuje i slepičí fotbal," dodal.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!