Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kabinet kuriozit: v Londýně otevřeli Muzeum čehokoliv

Magazín

  15:36
Stovky lidí v minulém týdnu přilákalo nově upravené kuriózní Muzeum čehokoliv v Londýně. Sbírku shromáždil výtvarník Peter Blake.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů. foto: Reprofoto

Dvoupatrová budova Muzea čehokoliv (Museum of Everything) v centru Londýna vypadá na první pohled obyčejně. Jenže když vstoupíte dovnitř, je to jako vejít do obrovského kabinetu kuriozit.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Vystaveno je zde například fantaskních třináct obrazových knih o létajících strojích, které na přelomu 19. a 20. století nakreslil americký řezník Charles Albert. Návštěvníci mohou zhlédnout i črty švýcarské guvernantky Aloise Corbazové, která v první polovině minulého století žila představou, že má milostný poměr s císařem, a své erotické sny zobrazovala v kresbách. Tyto i další předměty shromáždil britský výtvarník a sběratel sir Peter Blake (78), v Muzeu čehokoliv jsou tak k vidění asi dvě stovky předmětů od devadesáti často bizarních umělců z celého světa.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Originální exponáty přilákaly v minulém týdnu stovky návštěvníků veletrhu současného umění Frieze Art Fair. O nově upravené expozici informují významné magazíny o umění i světové deníky. Sbírka zajímá také významné současné umělce.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Mezi její obdivovatele patří například výtvarník Damien Hirst či zpěvák Nick Cave. Blakea tvůrci kuriózních předmětů fascinují. Jejich díla nepovažuje za obyčejná. Pro někoho jsou to možná blázni, pro Blakea naopak umělci, které je třeba vnímat v jejich originálním vyjádření.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Tři čeští umělci Za zmínku stojí, že Blake do své rozsáhlé sbírky zařadil také tři české umělce. Miroslava Tichého, svérázného fotografa z Kyjova, který si své přístroje vyrábí na koleně doma v ateliéru. Annu Zemánkovou, jejíž vnitřní svět zobrazený v detailních kresbách udivuje galeristy po celém světě.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Třetím českým umělcem je Luboš Plný, který vytváří jakési velkoformátové deníky souvisící s jeho tělem: od nalepených žmolků z pupíku až po nyní vystavené otisky na polštářcích po odběru krve. V rodině Blakea sběratelství téměř nešlo uniknout. Jeho babička byla nadšenou sběratelkou nábytku. Kromě toho měla na zahradě sbírku kočovných cikánských vozů, Blakeův otec byl skromnější - sbíral "jen" modely vláčků. Mladý Peter byl zvyklý po škole chodit do vetešnictví a antikvariátů.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

"Jednou jsem objevil ve staré veteši portrét Marie Stuartovny, která pro mě vždycky byla historickým outsiderem. A tím to všechno začalo, chtěl jsem zmapovat práce lidí, kteří stojí mimo běžný svět, jsou to prostě outsideři," vysvětluje Blake v rozhovoru pro server Time Out.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Blake svoji sbírku původně ani nechtěl představit veřejnosti. Nakonec se však nechal přemluvit kurátorem Jamesem Brettem a společně založili Muzeum čehokoliv, které zahájilo provoz v roce 2009.

V Muzeu čehokoliv v Londýně je řada podivuhodných exponátů.

Tato nová umělecká instituce se stala rájem pro obdivovatele tzv. art brut, které ukazuje originální exponáty. Rozhodně nejde jen o práce duševně nemocných. Art brut nabízí pohled na výtvarné projevy, které se nenechají spoutat žádnou běžnou definicí. Jednou z hlavních Blakeových inspirací byl Walter Potter, který na konci 19. století založil Viktoriánské muzeum kuriozit. Potter pracoval jako výrobce vycpaných zvířat.

Vnukl jim však novou "funkci", oblékal zvířátka do lidských oblečků a instaloval je do nejrůznějších situací, které simulovaly svět lidí. Část Potterovy sbírky vycpaných zvířátek je nyní k vidění právě v Muzeu čehokoliv.

Bizarnostmi je 'posedlý' i Švankmajer

Známým českým sběratelem kuriozit byl císař Rudolf II. Jeho sbírkou se v dnešní době volně inspiroval také režisér a výtvarník, Jan Švankmajer. Spolu s manželkou Evou sbíral řadu let nejrůznější bizarní předměty a třídil je do ucelené kolekce. Vytvářel tím tzv. kunstkameru neboli kabinet kuriozit.

Svoji sbírku přitom průběžně členil do tematických částí. Stovky exponátů je rozděleno do deseti tzv. kapitol Bestiář, Sen, Romány, Rébusy, Alchymie, Hmat, Fetiše, Erotismus, Loutka nebo Mediumní kresby. Mezi exponáty jsou nejen "tradiční" předměty jako například automatické kresby a fantaskní malby, ale také fetiše a masky.

Hlavním motivem, proč se Švankmajer věnuje sběratelství nezvyklých věcí, je snaha objevit umění i ve zdánlivě primitivních či obskurních věcech. Slavného filmaře přitom nezajímá umění samo, ale jen někteří umělci, nebo spíše některá díla, neboť v nich prý nachází výjimečnou sílu imaginace.

Jan Švankmajer nové "úlovky" vyhledává nejen v Čechách, ale také na cestách napříč kontinenty. Během návštěvy New Yorku například objevil obchod Evolution, ve kterém jsou k dostání například lebky nebo zkameněliny. Zajímají ho také výtvarná díla od lidí výtvarně neškolených, vizionářů nebo duševně nemocných.
Švankmajerova sbírka byla několikrát vystavena, například v Jízdárně Pražského hradu. Režisér se v řadě svých filmů - Šílení či Spiklenci slasti -, vyznává ze své fascinace obskurními světy. Jeho filmy, které jsou plné neobvyklých rekvizit a animací, obdivují světoví filmaři jako například Tim Burton či Terry Gilliam. Nový Švankmajerův film Přežít svůj život bude mít českou premiéru začátkem listopadu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!