Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Apríl LN o letadlové lodi Masaryk vzala vážně maďarská televize. Zařadila ho do zpráv

Magazín

  20:35
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Na aprílový žert Lidových novin, sobotní zprávu s titulkem Česko postaví letadlovou loď, naletělo možná i několik českých čtenářů. Určitě se ale nechala nachytat maďarská veřejnoprávní televize. Diváci pořadu věnovaného důležitým zprávám ze zemí visegrádské čtyřky se v úterý dozvěděli, že Česko chystá výstavbu historicky první letadlové lodě.

Maďarská veřejnoprávní televize odvysílala vážně míněný příspěvek o aprílovém žertu LN. foto: mediaklikk.hu

„Plavidlo pojmenované po prezidentu Masarykovi se nebude plavit po Vltavě, nýbrž po světových mořích,“ sdělovala zcela vážně moderátorka pořadu V4 (příspěvek začíná od času 2:02) Boglárka Meszesová s tím, že půjde o český příspěvek k obraně NATO. Základní „informaci“ pak doplnila o výčet technických parametrů.

Česká letadlová loď CZN Masaryk

Na to, že nevážné sdělení českého listu prezentovalo zpravodajství maďarské televize jako seriózní zprávu, v úterý upozornil maďarský zpravodajský server 444. Jeho titulek hlásá: „Servilita ohlupuje“.

Česko postaví letadlovou loď Masaryk. Za 60 miliard

Autor článku píše, že tzv. zpravodajství „veřejnoprávní televize Fideszu“ (vládní strany obviňované ze snahy omezovat svobodu médií - pozn. red.) o regionálním uskupení V4 získalo až tragikomickou podobu, i když výsledkem byla nakonec komedie.

Moderátorka Boglárka Meszesová oznamuje v pořadu V4 maďarské veřejnoprávní televize divákům, že si Česko hodlá pořídit letadlovou loď.

„Pokud někdo nežije v alternativní skutečnosti a řekněme, že nedostává výplatu za to, aby na povel lhal a nikdy se na nic nevyptával, pak mu přece musí být podezřelé, že letadlovou loď chce stavět malý stát, který leží daleko nejen od moří, ale i větších jezer,“ pozastavuje se nad selháním kolegů z televize server 444.

Nepozornost maďarské televize vyvolala posměšnou reakci na sociálních sítích. Problému si všiml například slovenský politický analytik Martin Dubéci.

V sobotním aprílovém textu doprovozeném infografikou, který vyšel v Lidových novinách, jsou přitom skryté indicie, že jde o vymyšlený příběh. Například pro připomenutí sobotního data měl v údajné citaci ministr obrany Martin Stropnický říct: „Studie i zadávací dokumentace jsou k 1. dubnu už vypracovány.“ Záměrně je zvoleno také jméno údajného náměstka čínského výrobce, jež zní Chuang-jen C’-cao. To v českém překladu znamená lež a výmysl, jak je i ve zprávě přiznáno.

Víkendový článek však obsahoval i skutečné informace, které mohly čtenáře svést na falešnou stopu. Ostravské ocelárny například skutečně vyráběly zmíněné pancéřování pro britskou letadlovou loď HMS Illustrious. Smutný osud největšího československého válečného plavidla, říční hlídkové lodi President Masaryk, je také pravdivý. Stejně tak informace o české námořní tradici za Rakouska-Uherska i první republiky nejsou pouhým výmyslem autora.

Autoři magazínu V4 tak mohou jen doufat, že zprávu o letadlové lodi Masaryk v očích diváků zastínil následující příspěvek s českou tematikou - o připravované výstavě k 60. výročí pěvecké kariéry Karla Gotta.