Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
25. září 2009 22:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kaddáfímu při projevu na půdě OSN zkolaboval tlumočník

Muammar Kaddáfí na VS OSN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muammar Kaddáfí na VS OSN | foto: AFP

NEW YORK Celých devadesát minut pilně překládal slovo od slova zdlouhavý proslov libyjského vůdce Muammara Kaddáfího před Valným shromážděním. Před závěrem projevu už to však nevydržel. "Já už dál nemůžu," řekl arabsky do mikrofonu a zhroutil se vyčerpáním. Kaddáfího tlumočníka musela poté vystřídat profesionální překladatelka pracující při OSN. I ta si však vzala druhý den volno.

Podle pravidel OSN překládají naživo tlumočníci maximálně 40 minut v kuse, což bez problému zvládají. Libye ovšem trvala na vlastních překladatelích. Kaddáfí to zdůvodňoval tím, že bude přednášet zvláštním dialektem. Podle odborníků však prý nakonec stejně hovořil běžnou arabštinou.

Jeho největším problémem je to, že mluví dosti zmateně. "Není zrovna nejlepší řečník," citoval list The New York Post jednoho překladatele, který má s Kaddáfím zkušenosti. "To, co říká je nejen nelogické, ale navíc to říká velmi zvláštním způsobem," řekl a připomněl, že Kaddáfí se také velmi často opakuje. "To je na druhou stranu dobré, protože když nerozumíte, co říká poprvé, pochytíte to podruhé nebo potřetí ..."

Kaddáfího projev měl trvat 15 minut, ale nakonec se protáhl na 94 minut. Během toho se sázeli přítomní novináři, jestli bude překonán rekord někdejšího kubánského vůdce Fidela Castra, který v roce 1960 promlouval před shromážděním 4,5 hodiny.

Venezuelský prezident Hugo Chavéz, který je rovněž známý svými dlouhými proslovy, vzdal Kaddáfímu výkonu hold. "Neřeknu více než Kaddáfí. On řekl všechno, co sem patřilo. Nebudu ale mluvit méně, než Barack Obama," řekl na úvod podle listu The Times. Narážel tím na amerického prezidenta, který řečnil těsně před Kaddáfím. Když domluvil, měl naspěch. Nechtěl se totiž v sále s libyjským vůdcem setkat.

vasVladimíra Rozmanová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...