Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kaddáfímu při projevu na půdě OSN zkolaboval tlumočník

Muammar Kaddáfí na VS OSN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muammar Kaddáfí na VS OSN | foto: AFP

NEW YORK Celých devadesát minut pilně překládal slovo od slova zdlouhavý proslov libyjského vůdce Muammara Kaddáfího před Valným shromážděním. Před závěrem projevu už to však nevydržel. "Já už dál nemůžu," řekl arabsky do mikrofonu a zhroutil se vyčerpáním. Kaddáfího tlumočníka musela poté vystřídat profesionální překladatelka pracující při OSN. I ta si však vzala druhý den volno.

Podle pravidel OSN překládají naživo tlumočníci maximálně 40 minut v kuse, což bez problému zvládají. Libye ovšem trvala na vlastních překladatelích. Kaddáfí to zdůvodňoval tím, že bude přednášet zvláštním dialektem. Podle odborníků však prý nakonec stejně hovořil běžnou arabštinou.

Jeho největším problémem je to, že mluví dosti zmateně. "Není zrovna nejlepší řečník," citoval list The New York Post jednoho překladatele, který má s Kaddáfím zkušenosti. "To, co říká je nejen nelogické, ale navíc to říká velmi zvláštním způsobem," řekl a připomněl, že Kaddáfí se také velmi často opakuje. "To je na druhou stranu dobré, protože když nerozumíte, co říká poprvé, pochytíte to podruhé nebo potřetí ..."

Kaddáfího projev měl trvat 15 minut, ale nakonec se protáhl na 94 minut. Během toho se sázeli přítomní novináři, jestli bude překonán rekord někdejšího kubánského vůdce Fidela Castra, který v roce 1960 promlouval před shromážděním 4,5 hodiny.

Venezuelský prezident Hugo Chavéz, který je rovněž známý svými dlouhými proslovy, vzdal Kaddáfímu výkonu hold. "Neřeknu více než Kaddáfí. On řekl všechno, co sem patřilo. Nebudu ale mluvit méně, než Barack Obama," řekl na úvod podle listu The Times. Narážel tím na amerického prezidenta, který řečnil těsně před Kaddáfím. Když domluvil, měl naspěch. Nechtěl se totiž v sále s libyjským vůdcem setkat.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!