Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Kalendáře se opakují každých 28 let. Letos platí ten z roku 1983

Magazín

  11:52
Na kalendářích je možné ušetřit. Po osmadvacetileté periodě takzvaného slunečního kruhu se stejné dny vracejí na stejná data v kalendáři. Po této době tedy platí stejný kalendář, řekl astronom Pavel Najser ze Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně.
Kalendář - ilustrační foto.

Kalendář - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Kalendář z roku 1983 si tak klidně můžete pověsit letos znovu na zeď a bude platit a ušetříte. Ovšem kromě data velikonočních svátků," uvedl s nadsázkou astronom. Velikonoce jsou totiž pohyblivým svátkem a jsou vždy první neděli po prvním jarním úplňku, takže ty by bylo nutné opravit. Letos budou Velikonoce pozdě, protože první jarní úplněk je až v pondělí 18.dubna.

Rok začíná a končí stejným dnem
Obyčejný rok začíná a končí podle astronoma Pavla Příhody vždy stejným dnem, například rok 2010 začal a skončil pátkem, rok 2011 tedy začal a skončí sobotou, a tak to pokračuje. To by naznačovalo sedmiletý cyklus, ale přestupné roky to po čtyřech letech mění, takže se cyklus prodlužuje na 28 let.

Přestupné roky jsou nutné kvůli vyrovnání časového skluzu, který vzniká tím, že běžný rok má v kalendáři 265 dní, zatímco astronomický má 365 dní, pět hodin a 49 minut. Takzvaný Řehořský kalendář, nesoucí jméno po papeži, který reformoval kalendář Juliánský po svém předchůdci, a který nyní užívá Evropská unie, má ale ještě 400leté periody, které vyrovnávají časové posuny, jež nedokážou vyrovnat ani přestupné roky. Nový 400letý cyklus začal rokem 2000.

Červenec bude mít pět víkendů
Posuny v kalendáři ovlivňují také začátky ročních dob. Jarní rovnodennost, která bude letos 21. března, bude podle Najsera stále častěji 20. března a kolem poloviny 21. století dokonce často i 19. března.

Kalendář má podle Příhody i další zajímavosti. Například každý měsíc s jednatřiceti dny, který začne pátkem, jako letošní červenec, má pět víkendů. Stejná situace se bude opakovat vzhledem k osmadvacetileté periodě v letech 2039 nebo 2067. Podobně měl pět víkendů loňský leden, který rovněž začínal pátkem, uzavřel astronom.

Autor: