17. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Kam na potrat?' Marie s gravitestem šokovala

Billboard s Pannou Marií s pozitivním těhotenským testem šokoval věřící.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard s Pannou Marií s pozitivním těhotenským testem šokoval věřící. |

WELLINGTON S ostrými reakcemi se na Novém Zélandu setkal billboard zachycující překvapenou Pannu Marii s pozitivním těhotenským testem. Plakát pro místní nekatolickou církev v největším novozélandském městě Aucklandu navrhla reklamní agentura.

Církev svatého Matouše ho představila v úterý a na svém webu zároveň pořádá soutěž o nejlepší popisek. Některé z návrhů však vyvolaly pobouření, napsal na webu britský deník The Daily Telegraph.

"Bezva, doufám, že to je holčička", "Když řeknu, že jsem panna, máma s tátou mě nezabijou" nebo "Tak, a teď kam do nemocnice na potrat?" jsou některé z výroků, které by se podle soutěžících mohly na plakátu připomínajícím renezanční malby s mariánským námětem objevit.

Někteří z přispěvatelů však neskrývají rozhořčení. "Může to být ještě útočnější?" ptá se jeden z nich. Podle dalšího církev překročila únosnou mez, když z biblické matky Ježíše Krista udělala předmět kampaně.

Vánoce jsou oslavou zrození

Duchovní Glynn Cardy ale kontroverzní billboard hájí: "I když všechna ta vánoční přetvářka s řetězy, Santou, soby a rolničkami dělá radost, jsou tu také některé skutečnosti," tvrdí. "Je to o opravdovém těhotenství, opravdové matce a opravdovém dítěti," tvrdí. Marie byla mladá, chudá a bez manžela, upozorňuje. "Určitě nebyla první ani poslední ženou v takové situaci".

Mluvčí katolické diecéze v Aucklandu s Cardym souhlasila v tom, že Vánoce skutečně jsou oslavou těhotenství a že matky samoživitelky potřebují zvláštní péči, jinak ale podle ní církev svatého Matouše nevzala v potaz popis události Ježíšova narození tak, jak ho uvádí evangelisté. Podle tohoto výkladu Marie není šokovanou matkou samoživitelkou, ale mladou ženou plně věřící v Boha, řekla Lyndsay Freerová.

Chudák Josef, na Boha jen tak nikdo nemá.

Chudák Josef, na Boha jen tak nikdo nemá.

Kontroverzní zpracování biblické tematiky pro aucklandskou církev svatého Matouše není novinkou. Před dvěma lety musela stáhnout předvánoční billboard s obrázkem podle všeho nahé Marie a Josefa v posteli se sloganem "Chudák Josef. Na Boha jen tak nikdo nemá".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz