Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kamínek velký jako knoflík za 32 milionů. Exkluzivní diamant je k vidění v Praze

Diamanty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diamanty - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA V pražské Široké ulici v úterý začala výstava diamantů a šperků za čtvrt miliardy korun. Nejdražší z exponátů, 11karátový diamant, má hodnotu 32,5 milionu korun a velikost knoflíčku od saka. Jeho cena je přibližně stejná jako 30 kilogramů zlata.

Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci organizátora výstavy, společnosti Diamonds International Corporation (DIC), která je tuzemskou jedničkou na trhu s investičními diamanty a výstavu každoročně pořádá.

Společnost už dříve uvedla, že ceny broušených diamantů sice od začátku letošního roku na trhu klesly až o deset procent, za posledních deset let se však investice zhodnotily o čtvrtinu. Podle prezidenta společnosti Luboše Říhy jde o cenový výkyv v dlouhodobě rostoucím trendu.

Korunka Miss Universe

Lákadlem letošní výstavy, která potrvá do 20. listopadu, je také korunka vítězky Miss Universe. Ta má hodnotu zhruba 7,2 milionu korun. Obsahuje diamanty o celkové váze větší než deset karátů, či skoro 200 safírů o celkové váze 30 karátů. Korunka byla vyrobená v Česku, pracovalo se na ní tři tisíce hodin. Design korunky je stylizovaný do panoramatu mrakodrapů na americkém Manhattanu.

Vstup na výstavu je zdarma, zájemci se mohou do Široké 15 vypravit každý den od 10:30, zavírat bude v 19 hodin.

DIC utržila letos za investiční diamanty zatím stovky milionů korun. Po letech ekonomické krize, kdy lidé investovali spíše do velkých diamantů, roste podle Říhy zájem o malé diamanty v ceně do 50 tisíc korun. Spolu s dalšími prodejci se shoduje na tom, že potenciál investic do diamantů je v Česku stále obrovský.

Falešné i nadhodnocené

Obchodníci ale upozorňují, že na trhu je odhadem až pětina diamantů falešných či nadhodnocených. K diamantu zasazenému do šperku nebo jinému drahokamu by každý kupující měl obdržet certifikát i osvědčení od nezávislého soudních znalce.

Pravý diamant, jehož hlavní složkou jsou atomy uhlíku, je nejtvrdším minerálem na Zemi. Diamant vzniká krystalizací při velmi vysokém tlaku a teplotě, kterých je možné dosáhnout asi 100 až 200 kilometrů pod povrchem země. Odtud jsou diamanty vytlačovány na povrch vulkanickými horninami. Jen zhruba pětina vytěžených diamantů je natolik čirá, aby mohla být využita v klenotnictví.

Celosvětový prodej diamantových šperků byl loni rekordní. Tržby stouply na 80 miliard dolarů, což je v přepočtu 1,9 bilionu korun. Podle těžaře diamantů De Beers však letošní rok bude pro odvětví obtížný kvůli silnému americkému dolaru a ekonomickému zpomalení v Číně. Mezi tři největší diamantové trhy na světě patří Spojené státy s podílem 42 procent, Čína (16 procent) a Indie (osm procent).

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...