Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Karlovo náměstí zahalily mýdlové bubliny

Na Karlově náměstí stojí kinetická socha, která vypouští bubliny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Karlově náměstí stojí kinetická socha, která vypouští bubliny | foto: ČTK

Úderem úterní půlnoci část pražského Karlova náměstí zahalily mýdlové bubliny. Výtvarník Vilém Frič totiž do parku umístil kinetickou sochu, která tyto křehké bubliny v pravidelných časových intervalech vypouští. Takzvaný Bubble stroj bude v parku až do podzimu.

"Bubble stroj vznikl, aby oživil rušné a často nevlídné prostředí Karlova náměstí. Lidé jej většinou míjejí, aniž mu věnují sebemenší pozornost. Už nyní ale prý někteří lidé dokonce vystupují z tramvají, aby si 'narušitele' lépe prohlédli," řekl autor objektu Vilém Frič.

Součástí unikátní skulptury je časový spínač, který velké či malé bubliny vypouští ve zhruba hodinových intervalech. Začíná kolem šesté hodiny ranní a poslední bubliny pak mohou kolemjdoucí spatřit při odbíjení půlnoci.Stroj na bubliny je ekologický
Frič na Bubble stroji pracoval několik uplynulých měsíců. Pomocnou ruku při realizaci sochy mu podal nejen český bublifukář Matěj Kodeš, ale i odborníci na solární panely. Přes pět metrů vysoká kinetická ocelová socha, která váží asi 300 kilogramů, je totiž poháněna fotovoltaickým článkem. Mýdlové bubliny jsou pak ze speciální ekologické směsi.

"Vytržením lidí z denního stereotypu chci probudit jejich mysl a provokovat je svým dílem k zamyšlení či apatii, kdy apatie se stává reakcí a lhostejnost názorem," uvedl Frič. Vedle nadšení a lhostejnosti počítá ale i s možným zásahem vandalů. "Fakt, že by někdo sochu mohl poškodit, podle mě není důvod ji nevystavit. Nelze se při každém projektu nechat vandalismem zastrašovat," doplnil Frič s tím, že objekt střeží aspoň kamerový systém.

Bubliny po celé tři měsíce
Náměstím se budou mýdlové bubliny vznášet po následující tři měsíce. Sám autor by ale sochu na místě nechal nejraději napořád. "Neumím si moc představit, že by byla někde jinde. Vznikla pro určité místo, jež má určitý urbanistický ráz a atmosféru. Pokud by na místě zůstala, každý půlrok by se jen musela doplnit tekutina. Jinak je socha zcela samostatná," vysvětlil autor.

Devětadvacetiletý Frič vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Praze, kde se věnoval oboru scénografie. Poté absolvoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou. Vytvořil například kolekce šperků z uhlí s brilianty a další netradiční objekty.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....