Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovými Vary potáhnou žáby, auta musí z cesty

Magazín

  16:00
KARLOVY VARY - Karlovy Vary se znovu chystají na pravidelný jarní tah roztoužených žab, které se vydávají za rozmnožováním. Vzhledem k poměrně teplému počasí lze čekat, že migrace obojživelníků začne co nevidět. Magistrát připravil omezení provozu v některých lokalitách, kde budou mít v noci žáby přednost před motorovými vozidly. Řidiče včas upozorní značky, oznámila mluvčí magistrátu Michaela Kousalová.
Žába - ilustrační foto.

Žába - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lokalitou, kde bude patrně největší frekvence putujících žab, bude tradičně okolí jezírka Malé Versailles. V Křižíkově ulici je už umístěna
informativní značka a v ulici bude během několika dubnových nocí zcela uzavřen provoz pro automobily, a to vždy od 20:00 do 06:00, řekla mluvčí. "Migrace obojživelníků však probíhá ráno i večer. Proto je třeba věnovat pozornost silnici i v tomto čase a brát na žáby ohled," podotkla Kousalová.

Přes cestu žáby přenesou ochránci
Dalším místem, kde teď mají žáby přednost, je lokalita U Krachu v Hůrkách. Jedním z opatření, které má U Krachu zabránit úhynům obojživelníků, je použití speciálních zábran. Plastové fólie znemožní žábám vstup do cesty. Přes silnici je pak přenesou ochránci přírody, kteří je vždy jednou za den seberou u zábrany. "Zároveň jsou zde nainstalovány dvě informativní značky s dodatkovou tabulkou Pozor žáby," dodala mluvčí.

Podobnou přednost mají i žáby v Číně
Žáby v Číně, ilustrační foto

V Karlových Varech migrují především ropuchy obecné a skokani hnědí, doba přesunu je proměnlivá a velmi záleží na vývoji počasí. Není proto možné určit přesné datum. Žábám však nejvíce vyhovují teplé a vlhké noci. Délka opatření na ochranu žab je odhadována zhruba na dva týdny v závislosti na počasí. "Akci při jarní migraci žab pořádáme se správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a ochránci přírody," uvedla mluvčí.

Autoři: ,