Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kauzy, které pobavily svět

LONDÝN/PRAHA Britský deník The Times na svých internetových stránkách zveřejnil žebříček deseti nejbizarnějších právních případů z celého světa za rok 2008. Sestavil ho Gary Slapper, ředitel Právního centra na britské Open University.

Mezi ty nejpodivnější patří například právní spor jedné Američanky, která zažalovala kosmetickou společnost L’Oreal za nedbalost. Poté, co použila jejich přípravek, byly její vlasy obarveny na tmavě hnědou barvu, místo blond. Mladá žena tím prý utrpěla psychickou újmu a její společenský život byl narušen. I přesto soudce její žádost zamítl.
 
Neobvyklou kauzou se musel zabývat italský soud. Identická dvojčata Gabriela a Patrizia Odisiovy po dobu tří let využívala své dokonalé podobnosti k tomu, aby se mohla nahrazovat a být tak na dvou místech najednou. Advokátka Gabriela se nechávala sestrou nahrazovat i během svých vlastních případů. Celá lež vyšla najevo, až když jeden její klient zaslechl sesterskou domluvu na další „záskok“.

Stejně tak další případ spadá do zvláštní skupiny právního systému. Rakouský soud byl požádán, aby byl šimpanz Matthew Hiasl Pan uznán za osobu. Skupina za práva zvířat vznesla požadavek kvůli legální adopci šimpanze, který po uzavření útulku, v němž dvacet pět let žil, neměl, kam jít. Skupina argumentovala tím, že šimpanzí podíl v lidské DNA je 99,4 procenta. Soud nakonec rozhodl, že není oprávněn mluvit za Matthewa.

Medvěd obviněn z krádeže
Soud v Makedonii řešil další z podivných právních případů. Jeden medvěd hnědý byl obviněn z toho, že kradl med. Včelař Zoran Kiseloski se již mnohokrát snažil zastavit četné pokusy medvěda, který se vloupával do jeho úlů. Nepomáhalo ani hlasitá hudba. Kiseloski se proto obrátil na soud, který uznal jeho žádost o spravedlnost. S ohledem na to, že medvěd neměl žádného zákonného vlastníka, byl to stát, který musel nahradit včelařovu škodu. Celkově mu zaplatil odškodné 1700 liber.

Pomyslný žebříček zvláštních kauz vyhrála ta, v níž na sebe strhla pozornost světových médií devítiletá dívka z Nového Zélandu. Její rodiče ji totiž dali poněkud kuriózní jméno – „Talula Does The Hula From Hawaii (Talula dělá havajské Hula)“. Dívka se za své jméno styděla tak, že ho neznaly ani její kamarádky. Soud tak rozhodl, že jí rodiče musí dát jméno jiné. Na Novém Zélandu vyšel seznam jmen, která děti nesmějí už mít. Mezi nimi jsou například „Fish and Chips (Ryba s hranolky)“ nebo „Sex Fruit (Ovoce sexu)“. Stále je ale povolené například „Number 16 Bus Shelter (Zastávka autobusu č. 16)“ či „Midnight Chardonnay (Půlnoční Chardonnay)“.

***


Deset bizarních kauz

* Hlučný trénink kulturisty
* Špatně obarvené vlasy
* Spor obyvatel ostrova Lesbos na exkluzivitu označení „Lesbians (česky Lesbičky)“
* Sestry–dvojčata za sebe  zaskakovaly i v profesi
* Snaha přimět rumunská média, aby zveřejňovala aspoň jednu dobrou zprávu
* Spor o šimpanzí práva
* Teenager obviněn, že nosil  kalhoty „příliš nízko“
* Medvěd, který kradl med
* Žena nechala běžet motor, aby bylo hadům v autě teplo
* Dívka se jménem „Talula dělá havajské Hula“
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...