Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Každá druhá dívka trpí psychickými problémy, ukázal průzkum

Týrané dítě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týrané dítě - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Podle průzkumu britské asociace Girlguiding trpí mnoho dívek a mladých žen nějakými psychickými problémy. A ještě mnohem více jich nemá informace o psychických poruchách a možnostech jejich léčby. Píše o tom francouzský list Le Figaro.

Asociace Girlguiding letos sledovala 1574 britských dívek ve věku od sedmi do jednadvaceti let. Z těch dívek, jimž bylo mezi jedenácti a jednadvaceti lety, přiznávaly dvě z pěti, že by potřebovaly pomoc psychologa. S nějakými psychickými problémy se již setkalo 46 procent dívek ve věku od sedmnácti do jednadvaceti let.

A jaké jsou hlavní psychické problémy těchto dívek? Jsou to sebepoškozování, návyk na kouření a duševní nemoci od deprese po poruchy příjmu potravy. Od roku 2010, kdy britská asociace provedla tentýž průzkum, došlo k výraznému posunu: tenkrát k hlavním problémům dívek patřila konzumace alkoholu, kouření a drogy.

Podle britského Centra zdravotních informací a sociálních služeb vzrostl v letech 2012 až 2014 počet mladých lidí ve věku od deseti do čtrnácti let, kteří se obrátili na pohotovost v důsledku sebepoškozování, o 70 procent. Tento nárůst je z části spojen s tím, že se na sociálních sítích sebepoškozování téměř oslavuje.

Hádka rodičů (ilustrační foto)

Ve studii se také zdůrazňuje, že rodiče vědí o problémech vlastních dětí čím dál tím méně. Dívky tvrdí, že je nejvíce znepokojují mentální zdraví, obtěžování na internetu a hledání zaměstnání, zatímco rodiče jsou spíše znepokojeni konzumací alkoholu, drog a cigaret.

Sexuální obtěžování

Jedna z dobrovolnic asociace rovněž zdůraznila problém sexuálního obtěžování: 75 procent dívek ve věku od jedenácti do jednadvaceti let prohlásilo, že sexuální obtěžování mělo negativní dopady na jejich život. Je nepřijatelné, aby dnešní dívky musely snášet takový druh jednání, který přispívá k tomu, že se snižuje jejich sebevědomí. Kromě toho 53 procent dívek ve věku od jedenácti do jednadvaceti let přiznává, že není dostatečně informováno o možných psychických problémech.

To samozřejmě není jen případ britských dívek. Podle zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) za loňský rok se taková neznalost projevuje i u francouzské mládeže. Zpráva uvádí, že jen 45 procent dospívajících ví o možnostech psychiatrické a psychologické péče. Pocit, že už nemají na nic chuť, prožilo 52 procent dospívajících a 64 procent ztratilo sebedůvěru.

Více než jeden adolescent z pěti přiznal, že už pomýšlel na sebevraždu a každý desátý se už pokusil skoncovat se životem. Dívky zjevně vedou před chlapci: hrozí jim 1,71krát vyšší riziko, že budou po psychické stránce trpět, než jejich mužští protějškové. Myšlenky na sebevraždu přepadají dívky 1,83krát častěji než chlapce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz