Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde se udržuje největší královna

Magazín

  17:07
HAMBURK - Největší a nejdražší loď světa Queen Mary přemístili v Hamburku do suchého doku. Záoceánský obr dlouhý 345 metrů se podrobí jedenáctidenní údržbě.

Queen Marry čeká na údržbu v doku Labe 17 foto: JOCHEN LUEBKE AFP

Plavidlo mělo být původně do doku přemístěno už v úterý odpoledne, kdy do Hamburku za zájmu tisícovek místních připlulo. Nebylo to ale možné kvůli příliš nízkému stavu hladiny Labe. Suchý dok je 351 metrů dlouhý, 59 metrů široký a pojme 240.000 krychlových metrů vody. Queen Mary 2 má být zatím nejtěžší lodí, jaká v něm kdy spočívala.

Queen Mary 2 je nejpřepychovější dopravní loď světa. Byla postavena ve francouzském Saint-Nazaire za cenu v přepočtu asi 22 miliard korun. Rekord drží nejen jako nejdražší loď světa, ale také jako loď největší, dlouhá zhruba jako Eiffelova věž v Paříži a s výškou 74 metrů vyšší než Niagarské vodopády.

Loď britské společnosti Cunard, kterou koupila americká firma Carnival Corp., je určena pro výletní plavby do Karibiku, na Bahamy, do Severní Ameriky, severní Evropy a po Středomoří. Transatlantické plavidlo má na palubě i planetárium, plovoucí knihovnu s 8000 knihami a místo pro 2620 pasažérů, o které se stará 1238 členů personálu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!