Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kněz odletěl s balonky a zmizel

Magazín

  9:07
SAO PAULO - Brazilští záchranáři pátrali po duchovním, který se při kuriózním letu záhadně ztratil nad Atlantikem.

Kněz. foto: ČTK

Brazilští záchranáři včera již čtvrtý den pátrali na jižním atlantickém pobřeží po zmizelém katolickém knězi, který se v neděli vznesl k obloze zavěšen na stovkách balonků naplněných heliem. Svým svérázným činem chtěl reverend Adelir Antonio de Carli získat peníze pro svou farnost. Záchranáři byli přesvědčeni, že kněz by mohl být stále naživu.

Carli se na svou nebeskou pouť vydal v neděli odpoledne z přístavu Paranague. S přilbou na hlavě, oblečen v termoprádle a na zádech s padákem se lehce vznesl k obloze zavěšen pod obrovským hroznem barevných balonků. Letěl osm hodin, poté s ním přístavní úřad ztratil kontakt. „Řekl nám, že nad oceánem začíná klesat, ale nezmínil se, že by se nebezpečně přiblížil hladině,“ popsal agentuře AP poslední telefonický rozhovor jeden ze záchranářů Jose Carlos Bom. Později záchranáři na mořské hladině viděli plout zbytky stovek žlutých, zelených, bílých a červených balonků. Bylo to nedaleko od pobřeží státu Santa Catarina, blízko místa, kde byl Carli naposled spatřen.

Nezpůsobilý být parašutistou
„V této chvíli nemáme důvod si myslet, že by už nebyl mezi živými. Může plavat v oceánu nebo být na nějaké vzdálené pláži anebo někde na pobřeží,“ řekl Paulo Neves, velitel jedné z hasičských jednotek, které po Carlim pátrají. Jednačtyřicetiletý kněz měl v plánu doletět do města Dourados, asi 750 kilometrů na severozápad od své farnosti, ale nepříznivý vítr ho odnesl jiným směrem. Když naposledy kontaktoval přístav Paranague, byl asi 50 kilometrů od pobřeží.

Carli není údajně žádný nováček ani šílenec, ale zkušený letec. Byl vybaven i přístrojem pro satelitní navigaci a satelitním telefonem. V místech, kde se ztratil, bylo moře klidné, teplota vody dosahovala 20 stupňů Celsia. „Ve vodě by mohl přežít nejméně pět dní, možná i trochu déle, ale všechno záleží na tom, v jaké je fyzické kondici, zda není eventuálně zraněn, a když je, tak jak vážně,“ řekl záchranář Neves. Jiný názor na situaci má instruktor Marcio Andre Lichtnow, který vede kurzy seskoku padákem a před třemi lety měl ve své skupině právě Carliho. Svého žáka popsal jako velice „tvrdohlavého a snaživého jedince, který na všechno spěchal“. „Asi po třech měsících jsem mu řekl, aby opustil kurz, jeho vlastnosti byly pro parašutistu naprosto nevhodné,“ řek Lichtnow.

"Myslel jsem si, že vtipkuje"
Carliho zmizení instruktor označil za „předvídatelnou tragédii.“ Řekl, že mu Carli volal tři dny před svým plánovaným letem. „Řekl jsem mu, že ho vítr zanese směrem k Jižní Africe,“ popisoval Lichtnow jejich telefonický rozhovor. „Na to mi odpověděl, že všechno předem pečlivě prostudoval a že do toho půjde. V tu chvíli jsem si myslel, že jenom vtipkuje.“

Autoři:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...