Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kněží ve Španělsku žehnali domácím zvířátkům

Domácí mazlíčkové dostali požehnání v kostele sv. Antonína v Madridu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí mazlíčkové dostali požehnání v kostele sv. Antonína v Madridu. | foto: ČTK

Psi, kočky a dokonce i želvy, prostě domácí mazlíčkové se v úterý se svými páníčky vydali do kostelů po celém Španělsku, kde jim požehnali církevní představitelé u příležitosti svátku svatého Antonína, patrona zvířat.

V Madridu se páníčkové s mazlíčky trpělivě stavěli do řady před kostelem svatého Antonína, aby jim nakonec žehnající kněz skropil mazlíka svěcenou vodou. "Ve jménu svatého Antonína buď požehnán," opakoval kněz v bílé sutaně na prostranství před kostelem.

Toto požehnání má podle přesvědčení všeobecně rozšířeného ve Španělsku zajistit zvířatům dlouhý život.

K madridskému kostelu se poprvé vypravil Carlos Romero se svou pětiletou želvou Paulou, která nastoupila po jeho předchozím mazlíčkovi stejného druhu Frodovi, jenž se dožil dlouhého věku. "Chci, aby byla zdravá, aby mě mohla provázet po mnoho let." Paulu zabalil do červenožlutého svetru ozdobeného červeným karafiátem a nápisem Světoví šampioni v narážce na titul španělských fotbalistů z roku 2010.

v kostele sv. Antonína sloužily mše, jichž se účastnili fakticky jen lidé se svými mazlíčky.

v kostele sv. Antonína sloužily mše, jichž se účastnili fakticky jen lidé se svými mazlíčky.

Do pestrých barev ale byli oděni i další mazlíčci. "Je to pro ně také zvláštní den," vysvětluje Matilde Carballová, která v náručí svírá psíka v růžovém kabátku a s mašličkami v srsti.

Jakmile mazlíček dostane od kněze požehnání, věřící páníček převezme tři malé chlebíky - jeden musí uchovat po celý rok až do dalšího Antonína, aby uchoval svému zvířecímu miláčkovi zdraví a přízeň patrona. Malé chleby jsou pečeny podle zvláštního receptu, aby zůstaly měkké.

Během celého dne se u madridského Antonína sloužily mše, jichž se účastnili fakticky jen lidé se svými mazlíčky. Mše a požehnání ale udělovali kněží po celém Španělsku, a to nejen v kostelích zasvěcených svatému Antonínovi. Tradice žehnání domácím zvířatům se ve Španělsku datuje už od 19. století.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Hloubání nás může přivést někdy i k depresi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hloubání nás může přivést někdy i k depresi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Hloubání nás může přivést někdy i k depresi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?