Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kněží ve Španělsku žehnali domácím zvířátkům

Magazín

  7:00
Psi, kočky a dokonce i želvy, prostě domácí mazlíčkové se v úterý se svými páníčky vydali do kostelů po celém Španělsku, kde jim požehnali církevní představitelé u příležitosti svátku svatého Antonína, patrona zvířat.

Domácí mazlíčkové dostali požehnání v kostele sv. Antonína v Madridu. foto: ČTK

V Madridu se páníčkové s mazlíčky trpělivě stavěli do řady před kostelem svatého Antonína, aby jim nakonec žehnající kněz skropil mazlíka svěcenou vodou. "Ve jménu svatého Antonína buď požehnán," opakoval kněz v bílé sutaně na prostranství před kostelem.

Toto požehnání má podle přesvědčení všeobecně rozšířeného ve Španělsku zajistit zvířatům dlouhý život.

K madridskému kostelu se poprvé vypravil Carlos Romero se svou pětiletou želvou Paulou, která nastoupila po jeho předchozím mazlíčkovi stejného druhu Frodovi, jenž se dožil dlouhého věku. "Chci, aby byla zdravá, aby mě mohla provázet po mnoho let." Paulu zabalil do červenožlutého svetru ozdobeného červeným karafiátem a nápisem Světoví šampioni v narážce na titul španělských fotbalistů z roku 2010.

v kostele sv. Antonína sloužily mše, jichž se účastnili fakticky jen lidé se svými mazlíčky.

Do pestrých barev ale byli oděni i další mazlíčci. "Je to pro ně také zvláštní den," vysvětluje Matilde Carballová, která v náručí svírá psíka v růžovém kabátku a s mašličkami v srsti.

Jakmile mazlíček dostane od kněze požehnání, věřící páníček převezme tři malé chlebíky - jeden musí uchovat po celý rok až do dalšího Antonína, aby uchoval svému zvířecímu miláčkovi zdraví a přízeň patrona. Malé chleby jsou pečeny podle zvláštního receptu, aby zůstaly měkké.

Během celého dne se u madridského Antonína sloužily mše, jichž se účastnili fakticky jen lidé se svými mazlíčky. Mše a požehnání ale udělovali kněží po celém Španělsku, a to nejen v kostelích zasvěcených svatému Antonínovi. Tradice žehnání domácím zvířatům se ve Španělsku datuje už od 19. století.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat