Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kniha o Šumavě připomíná zaváté samoty i první lyžaře

Jeden z pamětníků a milovníků lyžování Emil Kintzl z Kašperských Hor ukazuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z pamětníků a milovníků lyžování Emil Kintzl z Kašperských Hor ukazuje... | foto: ČTK

KVILDA První lyžařské výpravy, svět zapadlých vesnic i samot na svazích a vrcholech staré Šumavy připomíná kniha Šumava - krajina pod sněhem. Vychází z fotografií českokrumlovského Fotoateliéru Seidel.

Obsahuje na 300 dobových i současných snímků, které rámuje příběh bratranců Paleczkových z roku 1923 popisující formou deníkových zápisů jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Autoři Petr Hudičák, Zdena Mrázková a Jindřich Špinar knihu pokřtili na Kvildě.

Druhá publikace z edice Seidelova Šumava navazuje na loňský svazek Lipno - krajina pod hladinou. Na čtenáře čekají dle autorů horské samoty zaváté sněhem, dramatické příběhy, hrůza i radost ze sněhu a mrazu, obyčeje, výroba saní, lyží i umrlčích prken. Kniha zachycuje i první lyžařské výpravy, počátky zimních sportů, řemesla, mrazy, pytláky či pašeráky.

Základní linkou je příběh bratranců Paleczkových z roku 1923, kdy Otto Paleczek líčí jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích. Hostem dnešního křtu knížky byl Raimund Paleczek, pravnuk prvního doloženého šumavského lyžaře Karla Paleczka, který v roce 1890 vyrobil v hájovně v Huťském Dvoře první lyže a dva roky poté s učitelem Hartwigem Hruzou podnikl první lyžařský výstup na Smrčinu.

ŠUMAVA - KRAJINA POD SNĚHEM

Knihu vydal stejně jako titul o Lipně Českokrumlovský rozvojový fond, který provozuje Museum Fotoateliér Seidel. To pečuje o odkaz fotografů Josefa a Františka Seidela čítající 140 000 negativů a pohlednic z konce 19. a první poloviny 20. století. Další svazky edice Seidelova Šumava by měly ‚kráčet‘ krajinou od Nýrska po Novou Bystřici.

„Dědeček Otto prošel jako osmnáctiletý na lyžích se svým bratrancem Karlem v lednu 1923 túru, absolvovali za 13 dní 200 kilometrů na lyžích a fotografovali, dělali snímky pro klub Böhmerwald im Winterkleid. Dědeček uměl překrásně vyprávět, jako malý kluk jsem ho prosil, ať mi vypráví, byly to fascinující historky o Šumavě,“ řekl na křtu Raimund Paleczek. Jeho dědeček vzpomínky shrnul do tří deníků na 500 stranách.

Rod hajných Paleczků byl léta spjat se Šumavou, 22 z nich bylo hajnými ve schwarzenberských službách. Podíleli se i na stavbě Schwarzenberského plavebního kanálu. Autoři knihu rozfázovali podle cesty Paleczků z roku 1923, jež vedla z Černé v Pošumaví až na Ostrý a zpět po severním úpatí do Lipky. „Byl to mimořádný sportovní výkon: primitivní lyže, nesli s sebou fotoaparáty, skla a přesto přešli všechny vrcholy,“ řekl Špinar.

V Kvildě na Prachaticku pokřtiliknihu Šumava - krajina pod sněhem. Vychází z...
V Kvildě na Prachaticku pokřtili knihu Šumava - krajina pod sněhem.

Nejstarší a dosud nepublikovaný snímek je v knize z roku 1870, Vítkův Hrádek, jak ho nafotil Franz Polak. Jde o 300 často zatím nezveřejněných dobových fotografií, jež doplňují současné letecké záběry od Libora Sváčka. Na 260 stranách jsou rovněž texty spisovatelů.

„Jedním z témat je to, že Šumava stála na hranici dvou světů. Lyžařské areály, které se začínaly rozvíjet od konce 19. století, na jihu v okolí Smrčiny a na západě kolem Špičáku a Velkého Javoru, měly dosti odlišné osudy. Zatímco Špičák se rozjel, na Smrčině si už nikdo nezalyžuje, ačkoli za první republiky tam jezdily stovky lidí - to bude z knihy pro mnohé novum, z Českých Budějovic jezdily speciální vlaky,“ řekl ČTK Špinar.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!