25. ledna 2010 19:35 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kočka Missy má jako první na světě umělý kolenní kloub

Kočka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Kočka Missy snad musela použít většinu ze svých pověstných devíti životů, aby přežila. Nyní už ale zase běhá a chodí na lov. Je ale první kočkou na světě s umělým kolenním kloubem, píše list Daily Mail.

Veterinář ji dostal na pokraji smrti poté, co ji přejelo auto. Majitelé ji našli po usilovném pátrání v křoví, kde ležela dva dny zraněná - jednu zadní nohu zlomenou na osmi místech a druhou se zcela zničeným kolenem.

"Zaslechla jsem slabý nářek z křoví a věděla jsem, že nás to volá ona," řekla majitelka Louise Morrisová z Petworthu v západním Sussexu.

ZDE SE PODÍVEJTE NA FOTOGRAFIE

Kosti dal lékař do zvláštního 'lešení'
Veterinář Noel Fithpatrick, který kočku operoval na své klinice v Guilfordu, řekl: "Znamenalo to buď Missy uspat navždy, nebo jí dát umělé koleno, které se dosud nikdy kočce nedávalo. Amputace nohy nepřicházela v úvahu vzhledem k tomu, že druhá zadní noha byla na osmi místech zlomená." Zlomené kosti dal veterinář do zvláštního lešení, kde postupně srůstaly. Novou kloubní náhradu pro další nohu udělal doktor Fitzpatrick spolu s dalšími kolegy. Je ze dvou částí, které jsou spojeny kloubovým mechanismem tak, že kolenní vazivo, které bylo zcela zpřetrháno, už není třeba a koleno už se nemůže vykloubit.

Unikátní implantát byl udělán podle CT rentgenu kolena kočičí pacientky a byl přesně přizpůsoben jejím mírám, tedy jak velikosti kostí, tak i pohybu jejího kolenního kloubu.

Kolenní náhrada je z nerezavějící oceli a je ke stehenní a holenní kosti přicementovaná.

Operace trvala dvě a půl hodiny
"Nejtěžší na operaci byla miniaturizace implantátu a udělat panty, aby umožnily chůzi, běh a skákání, které kočka hodně používá," řekl Fitzpatrick a dodal:"Člověk s kloubní náhradou bude pravděpodobně chodit a možná i běhat, ale zřejmě se nedá čekat, že by skákal." Operace trvala dvě a půl hodiny, kdy jsme museli uříznout staré poškozené koleno a nahradit ho novým kloubem.

Po dvanácti trýznivých týdnech léčení byli majitelé na vrcholu blaha, když si mohli Missy vzít domů, mazlit se s ní, pečovat o ni a připravovat jí její oblíbené kuřecí.

Paní Morrisová teď bude muset zaplatit pěkně tučný účet. "Missy je plnohodnotný člen naší rodiny a my bychom udělali cokoli, aby měla kvalitní život," řekla Morrisová. "Noel je génius. Dělá všechno, aby měla zvířata stejnou péči jako lidi."

ČTK, Lidovky.cz