Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kolos není Goyův. Definitivně

Sporný obraz. Autorem není Goya, ale jeho žák Asensius Juliá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sporný obraz. Autorem není Goya, ale jeho žák Asensius Juliá | foto: Lidové noviny

MADRID Slavný obraz Kolos byl až donedávna považovaný za mistrovské dílo malíře Franciska de Goyi. Ze závěrečného posudku odborného týmu, který obraz zkoumal v madridské galerii Prado, ale vyplývá, že jeho autor je úplně někdo jiný.

Odborníci míní, že dílo nezapadá do stylu práce tohoto geniálního španělského umělce. Zároveň se shodují, že jde o dílo jeho žáka Asensia Juliáa. „Při pozorování ve správném osvětlení je zřejmá méně dokonalá technika, ale také světlo a barevné tóny neodpovídají Goyově úrovni,“ cituje agentura DPA z vědeckého posudku.

„Existují markantní rozdíly mezi Kolosem a Goyovými mistrovskými díly, jejichž původ je potvrzený,“ dodává dokument. Obraz, který je vytvořený mezi lety 1808 a 1812, znázorňuje obra vynořujícího se za obzorem v kopcovité krajině. Lidé a zvířata na obraze v panice prchají. Má zřejmě symbolizovat hrůzy války.

Byl to perfekcionista
Odborníci poukazují na to, že obraz vykazuje chyby v perspektivě, což by prý perfekcionista, jakým Goya byl, nikdy nepřipustil. Kromě toho lze na spodním okraji obrazu najít iniciály AJ. Ty by tak ukazovaly na možné autorství Asensia Juliáa. Na druhé straně je ovšem pravda, že tento Goyův žák některá svá známá díla signoval svým plným jménem.

Juliá byl Goyovi velmi blízký, ale ví se o něm celkem velmi málo. Mladý umělec se narodil ve Valencii a tvorbou svého španělského mistra a přítele byl velmi ovlivněn. Námětem většiny jeho děl jsou hlavně vojenské a alegorické příběhy.

Vážné pochybnosti o autorství díla zveřejnila expertka na výtvarné umění Manuela Menaová již loni v červnu. Tehdy ale ještě nebyly její závěry definitivní. Kvůli pochybnostem nebylo toto dílo zařazeno do velké výstavy Goya v časech války, kterou tehdy galerie pořádala. Obraz, který má Prado ve vlastnictví od roku 1931, je vystaven v jiném sále této bývalé pinakotéky španělských králů.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....