Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Komiksový Hitler slaví v Japonsku úspěch

Magazín

  21:07
TOKIO - Japonské vydavatelství East Press přišlo s odvážným počinem. Rozhodlo se vydat Hitlerovu knihu Mein Kampf, ovšem ve zcela jiném podání - z nechvalně proslulého díla je takzvaný manga komiks.

Mein Kampf jako japonský komiks foto: Lidové noviny

A pravdou je, že to byl z obchodního hlediska velmi dobrý tah. Komiksové adaptace Mein Kampfu se od loňského listopadu prodalo v Japonsku 45 tisíc výtisků. A to i přesto, že se výtvarník snažil udělat z hlavní postavy nesympatického antihrdinu. Hitler v zemi trumfnul i nedávno vydané komiksové adaptace Marxova Kapitálu nebo Machiavelliho Vladaře.

Ukazuje se, že i více než šedesát let po skončení druhé světové války jsou někteří Japonci stále fascinování militarismem a nacismem. "Již dříve jsem se snažil sehnat vydání Mein Kampfu, ale neumím německy. Teď jsem si tu knihu v japonštině přečetl a je opravdu úžasná," okomentoval například komiks na internetu nejmenovaný japonský čtenář. "Mělo by si jí přečíst více lidí. Získal jsem tak zcela nový pohled na Adolfa Hitlera. Nebyl to špatný muž, jen člověk, který měl velké vize," dodal.

Právě kvůli těmto a podobným názorům vyvolalo vydání komiksu množství kritiky. "Je to zajímavá kniha, ale četlo jí velmi málo lidí. Myslím si, že je potřeba studovat určité materiály, aby se lidé o Hitlerovi, který je ztělesněním ďábla, dozvěděli, co byl zač," hájil vydání knihy Kosuke Maruo, jeden z redaktorů vydavatelství East Press.

Zatímco po celém světě se toto základní ideologické dílo nacistického teroru běžně vydává v mnoha různých jazycích, v Německu nesmí být zveřejněno až do roku 2015. V tomto roce, na který připadne 70. výročí Hitlerovy sebevraždy vyprší autorská práva na tuto knihu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!