14. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec nadávkám. Budete-li spílat, hrozí vám pokuta

Zlost - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlost - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Obyvatelé Middleboroughu v americkém státě Massachusetts by měli zapomenout na sprosté nadávky na veřejnosti. Jinak jim hrozí pokuta 20 dolarů, asi 400 korun. Zákaz přijali obyvatelé města v hlasování, které se uskutečnilo tento týden.

Chtějí tak zabránit teenagerům a některým dospělým v křičení sprosťáren na veřejných prostranstvích. Představitelé radnice nicméně zdůrazňují, že nové opatření postihne jen ty, kdo nadávají nahlas a často. Bude tak záležet na úvaze policistů. O podivném zákazu informovala televizní stanice CBS News.

"Mám ze (zákazu) radost. Určitě to bude mít nějaké dozvuky, myslím si ale, že to bylo potřeba," uvedla bývalá místní zastupitelka a majitelka autoservisu Mimi Duphilyová. "Lidé tu jen sedí na lavičkách a hulákají na sebe ty největší sprosťárny. Je to nepatřičné," uvedla.

Jiní obyvatelé města ale nový zákaz tak jednoznačně nevnímají. Například místní obchodní Robert Saquet se domnívá, že v současnosti je těžké jasně definovat, co je sprosté a co už ne. Připomíná přitom, že ve filmech a na placených televizních kanálech v USA jsou taková slova úplně běžná.

mužský křik

Middleborough, ve kterém žije asi 20.000 lidí, již měl vyhlášku proti nadávkám od roku 1968. Nikdy ji ale neuplatňoval, protože nadávání podle ní vlastně bylo trestným činem a policii se nechtělo zatěžovat soudy kvůli takové malichernosti. Nový zákaz ale nadávání staví na úroveň přestupků, jako je třeba špatné parkování.

Podle právníka Mattewa Segala to ale znamená, že policisté by nyní mohli nadávání ochotně pokutovat. Lidé by tak dostávali pokutu za svůj projev, což by mohlo být v rozporu s prvním dodatkem americké ústavy zaručujícím svobodu vyjadřování, míní právník.

Lidovky.cz, ČTK