26. října 2007 10:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Konečně tu je pořádná postel“

Sydney! Vystupovat,prosím! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sydney! Vystupovat,prosím! | foto: James MorganAFP

SINGAPUR/SYDNEY Ve znamení kaviáru a šampaňského se odehrával první komerční let největšího dopravního letadla světa Airbus A380 Singapurských aerolinií (SIA).

„Samým vzrušením jsem před cestou ani nemohl usnout,“ prohlásil cestující včerejšího letu ze Singapuru do Sydney Canon Ling, zatímco obsluha letadla procházela uličkou a roznášela skleničky šampaňského. Ling byl jedním ze 455 lidí, kteří si koupili pohádkově drahou letenku, aby se stali součástí historie a proměnili dálkový let ve vzdušnou párty.

William Leong, jehož 91letý otec byl nejstarším člověkem na palubě, řekl, že zaplatil 55 tisíc amerických dolarů (přes milion korun) na internetové aukci, aby vzal svoji osmičlennou rodinu na tento historický let. „Každý cent stojí za to,“ řekl. Spolu s otcem cestoval na místech, která by se dala označit jako super třída, což je soukromé oddělení, které nabízí nadstandardní luxus včetně postelí.

2 miliony korun za letenku
„Je to opravdová postel, do které se můžete pohodlně položit,“ řekl Julian Hayward, který se mohl pyšnit místem v řadě 1A, za které zaplatil asi nejvyšší sumu v aukci - více než 100 tisíc dolarů (necelé dva miliony korun). Výtěžek aukce půjde na charitu. Ti, kdo dostali místo v té nejluxusnější části letadla, opravdu pocítili veškerý komfort oproti zkušenostem z přeplněných a stísněných prostor běžných dálkových letadel. Stewardi v přesně padnoucích uniformách nalévali nesčetné sklenice vína Dom Perignon rosé ročník 1996 a servírovali kaviár, humra a krevety jako předkrm. K večeři se nabízela například kachní prsíčka nebo černá treska. Vybrané speciality připravovali dva věhlasní šéfkuchaři, kteří byli členy posádky starající se o pohodlí cestujících. 

Airbus A380

délka: 73,0m  kapacita:555 pasažérů      
rozpětí:  79,8m  max. kapacita:  880 pasažérů      
výška:        24,1 m      max. rychlost:    1062 km/h       
průměr trupu: 6,95 m   max. možství paliva: 388 000 litrů
dolet:     14 450 km      první let:    27. dubna 2005  

 

Pokrmy se podávaly na kvalitním čínském porcelánu a pilo se z křišťálových skleniček, které spolu s interiérem letadla navrhoval francouzský módní dům Givenchy. Letadlo A380, které může pojmout až 880 pasažérů a 72 aut, velikostí předčilo dosud největší dopravní letoun Boeing 747 a SIA jsou první společností, která je zařadila do provozu. Nadšení cestující si během cesty pořizovali fotky posádky a vnitřku letadla, aby zaznamenali unikátní chvilky svého života. Ačkoli byli ohromeni jídlem a dojmem z toho, že jsou součástí historického okamžiku, nejvíce je překvapilo, jak je „mamutí“ letadlo tiché. „Byl jsem ohromen,“ řekl jeden z cestujících Thomas Lee z Kalifornie, kterého SIA pozvaly jako speciálního hosta, neboť se v roce 1969 zúčastnil také prvního letu Boeingu 747. „Boeing 747 byl o tolik hlasitější,“ prohlásil.

Let se stal pro cestující oslavou
Cestující obdrželi na závěr cesty pamětní listy. „Byl to neuvěřitelný let. Lidé na palubě jej proměnili v jednu velkou oslavu,“ řekl australský novinář Ross Greenwood po výstupu z letadla. „Jídlo bylo v první třídě vynikající, ale dobře se měli i cestující v economy třídě,“ řekl. „Letadlo je neuvěřitelně prostorné a tiché.“

Airbus by se měl dnes vracet zpátky do Singapuru. SIA jej plánuje nasadit počátkem roku 2008 na lety do Londýna, Tokia a San Franciska.

 

 

 

    

 

              

 

                                   

    


 

vas, AFP

Najdete na Lidovky.cz