Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Východoevropanům zakázal vstup k jezeru, teď Brita podezírají z rasismu

Magazín

  7:00
LONDÝN - Majitel jezera ve Velké Británii se rozhodl zakázat vstup lidem z východoevropských zemí, protože mu tam prý ukradli hodně ryb.

Brit zakázal Východoevropanům vstup k jezeru, prý kradou ryby foto: Shutterstock

K jezeru dal před čtyřmi měsíci ceduli s příslušným nápisem, který se stal již předmětem vyšetřování místní policie, uvedla BBC. "Ať jsou z Polska či odkudkoli z východní Evropy, mají ve zvyku sníst vše, co chytí. Musejí si ale uvědomit, že jsou v Anglii a že tady to dělat nemohou. Už mě doplňování ryb do jezera stálo 10.000 liber navíc, musím také zajistit své živobytí," vysvětlil Eddi Whitehead z obce Napton-on-the-Hill v hrabství Warwickshire.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie mu minulý týden nařídila ceduli sundat a zkoumá, zda se majitel jezera nedopustil rasismu. Pětasedmdesátiletý Whitehead obvinění z rasismu odmítá a trvá na právu zakazovat vstup lidem, kteří loví ryby bez povolení.

Otázka vzájemného respektu

"Hodně Východoevropanů přichází pozdě odpoledne a odnáší si ryby," tvrdí muž. Také místní učitelka Elizabeth Kardynalová, která podle BBC spolupracuje s polskými imigranty od jejich příchodu před devíti lety do Anglie, se domnívá, že je smutné vidět podobnou ceduli, rasismus.to ale prý není. Vyzvala k vyřešení situace bez rozdmýchávání nenávisti a jednáním s oběma stranami. "Je to otázka vzájemného respektu a vzájemného porozumění," řekla žena.

Britské úřady odhadovaly v roce 2010 počet přistěhovalců od roku 2004 na 1,5 milionu. Právě před devíti lety do Evropské unie vstoupila skupina východoevropských zemí. Z uvedeného počtu přistěhovalců asi dvě třetiny tvořili Poláci. Čechů přicházelo do Británie ročně jen kolem 6000. Aktuální počty lidí z východní Evropy, kteří nepotřebují úřední povolení pro návštěvu a práci v Británii, je těžké určit, protože vedle přicházejících lidí, se jich také průběžně mnoho vrací do vlasti.

Autoři: ,