Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skleněná plastika v Liberci vydržela jen 10 dní. Tři koule rozbil opilec, další někdo ukradl

Magazín

  17:10
LIBEREC - Čtyřmetrová plastika ze skla a železa Sublima z ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka vydržela u liberecké radnice bez poškození sotva deset dní. Tři koule rozbil o víkendu vlastní hlavou opilý mladík, další kouli někdo ukradl a chlubil se tím na sociálních sítích. Ve středu to řekl manažer ateliéru Pačinek Glass David Sobotka.

Skleněná plastika od výtvarníka Jiřího Pačinka na libereckém náměstí. foto: ČTK

Skláři plastiku opraví, nějaké skleněné koule mají v zásobě, nebude to ale podle něj jednoduché, navíc mají spoustu jiné práce.

Mladík podle policie plastiku poškodil v sobotu kolem půl páté ráno. „Strážníky na místo zavolal občan, který viděl u plastiky na zemi ležet mladíka v tratolišti krve. Provedeným šetřením zjistili, že 25letý mladý muž si v podnapilosti údajně spletl skleněné bubliny s balonky, proti dílu se rozeběhl a hlavou do něj narazil. Při tomto nárazu se tři bubliny poškodily a mladík upadl na zem, kde zůstal ležet,“ popsala událost krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Zakrváceného mladíka museli ošetřit v nemocnici, dechová zkouška ukázala 1,83 promile alkoholu. Podle Sobotky mladík tři koule rozbil hlavou doslova napadrť. „Zaplatil za to ale vlastní krví. Byl hodně pořezaný, museli mu to i zašít. Měl ale tolik slušnosti, že se osobně přijel do sklárny omluvit,“ řekl manažer sklárny. Do úplně jiné kategorie patří podle něj zloděj, který jednu z koulí ukradl. „Ještě se tím chlubil na facebooku, policie po něm teď pátrá,“ dodal Sobotka.

Sublima je vytvořená z 950 kilogramů železa a 680 kilogramů modrého skla, slavnostně ji odhalili 3. září. Na výšku má plastika asi čtyři metry a složená je ze zhruba 300 částí. „Od těch nejmenších, což jsou kuličky o průměru dejme tomu 15 centimetrů, až po nejdelší části, které mají třeba 1,5 metru,“ řekl Sobotka. Všechny kusy byly očíslované a každý měl své místo, nahradit zničené kusy proto není jednoduché, i když nějaké koule má ateliér v zásobě. Na nároží u liberecké radnice by měla plastika zůstat do konce srpna příštího roku.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat