26. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prohlédněte si krematorium, kde točili Spalovače mrtvol

Rudolf Hrušínský ve filmu Spalovač mrtvol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Hrušínský ve filmu Spalovač mrtvol. | foto: ČTK

PARDUBICE Pardubické krematorium, kde se natáčel film Spalovač mrtvol, otevře dveře pro veřejnost. V neděli 28. října od 10 do 16 hodin je pro zájemce připravena prohlídka velké i malé obřadní síně a také současné kremační technologie.

Krematorium, kde se točil Spalovač mrtvol, se otevře návštěvníkům

Prohlídku doprovodí odborný výklad, projekce a reprodukovaná hudba, řekla mluvčí Pardubic Vendula Fižová.

Rondokubistická stavba je od předloňska národní kulturní památkou. V pardubickém krematoriu se natáčel film Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968 a také do prostor, kde slavný snímek vznikal, průvodci zájemce zavedou.

Krematorium Pardubice.

Krematorium Pardubice.

"Stavba podle návrhu architekta Pavla Janáka byla dokončena v roce 1923 firmou Karla Kohouta a Jaroslava Krupaře. Obřadní síň je vyzdobena malbou profesora Josefa Kysely. Od roku 1998 je budova krematoria v majetku akciové společnosti Služby města Pardubic," uvedla Fižová.

Firma následně začala s postupnou stavební a technickou obnovou krematoria, která skončila v roce 2009. Budova byla opravena a instalovaly se nové technologické prvky včetně výtahu pro imobilní návštěvníky obřadů. Vznikla také malá obřadní síň a důstojné prostory pro smuteční hosty.

Lidovky.cz, ČTK