9. října 2007 22:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kreml zvažuje referendum o Leninově mauzoleu

V. I. Lenin je v Rusku stále populární. Řada Rusů na něj nedá dopustit a zrušení mauzolea by jim zřejmě bylo proti mysli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V. I. Lenin je v Rusku stále populární. Řada Rusů na něj nedá dopustit a zrušení mauzolea by jim zřejmě bylo proti mysli. | foto: AFP

MOSKVA Zmizí moskevské mauzoleum V.I.Lenina a s ním i mumie otce sovětské revoluce? Mají o tom rozhodnout občané. Kreml totiž uvažuje o vypsání referenda o uzavření Leninova mauzolea na Rudém náměstí v Moskvě.

"Je zcela evidentní, že tato nekropole v centru země je absurdní nesmysl," řekl představitel Kremlu Vladimir Kožin v rozhovoru, který ve středu zveřejní list Rossijskaja gazeta. "Ale pokud jde o to, zda by tam měl zůstat, nebo zmizet, o tom musí rozhodnout jiní. A nejlepší způsob by bylo referendum. Kdyby, dejme tomu, 80 procent lidí řeklo, že Leninovo tělo by mělo být pohřbeno do země, bylo by třeba v tomto smyslu přijmout příslušné opatření."

"Jednoduše bychom měli od revoluce přejít k něčemu jinému, přestat s politickými šarvátkami, které neberou konce. Země musí žít normálně, pracovat a bohatnout," řekl Kožin.

Myšlenka zavřít Leninovo mauzoleum není vůbec nová. V Rusku se už o této možnosti debatovalo mnohokrát. Výsledek byl vždycky stejný. Většina Rusů to jednoduše nechce. Často přijíždějí z celé země do Moskvy, aby jejich první cesta vedla na Rudé náměstí poklonit se v mauzoleu Leninově památce.

Nic na tom zatím nezměnila ani iniciativa ústavu dějin ruské akademie věd, který v roce 2006 navrhl mauzoleum zavřít, protože "Lenin uvrhl zemi do slepé uličky ve smyslu sociálním, hospodářském i duchovním".

Také názory mnohých významných ruských osobností, že pochování Lenina by znamenalo nutné zpřetrhání vazeb se sovětskou minulostí a kultem osobnosti, který se kolem jeho osoby vytvořil, zatím v Rusku na úrodnou půdu nepadly.

čtk, Lidovky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz