12. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kremlu i Rudému náměstí hrozí výmaz ze seznamu UNESCO

Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

MOSKVA Stav moskevského Kremlu a Rudého náměstí silně znepokojuje Výbor světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. V Kremlu se provádějí neschválené úpravy a ruské úřady prý dlouhodobě s UNESCO nespolupracují. Moskevské architektonické perly mohou příští rok skončit mimo seznam světového kulturního dědictví.

Ruský deník Izvestija o tom informovala památkářka Irina Zaiková ze Svazu ruských architektů. Kreml se nachází v nejstarší části Moskvy. Za jeho hradbami stojí významné kostely a jiné stavby duchovní, historické a kulturní hodnoty. V tomto tradičním sídle ruských vládců má také sídlo prezident Ruské federace.

Rusko má stejně jako ostatní státy povinnost podávat výboru UNESCO zprávy v pětiletých intervalech. V roce 2007 žádal výbor ruskou stranu o plán péče o ruskou kulturní památku číslo jedna. Odpovědi na otázky ale dosud nedostal.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruští památkáři musí sestavit kompletní zprávu s nástinem dalších akcí, a to do 1. února 2013. Výbor poté definitivně rozhodne o setrvání Kremlu a Rudého náměstí na seznamu světového kulturního dědictví.

"V současné době se realizují tři stavební úpravy, jedná se o stavbu technické budovy a dvou dalších nových budov. Rozšiřuje se taky prostor vstupních turniketů v jednotlivých objektech. Zásahy jsou porušením všech pravidel ochrany světového kulturního dědictví," myslí si Natalja Samoverová z občanského sdružení Archnadzor. Podle ní navíc ani jeden z projektů nemá potřebný souhlas UNESCO.

"Ať si UNESCO vyžádá dokumentaci na správných místech," vzkazují

V Rusku neexistuje centrální organizace, která by se správou rozsáhlého objektu zabývala. Pravomoci jsou rozděleny mezi Muzeum Moskvy, Muzeum Kremlu a kremelskou správu, tři instituce sídlící v kremelských zdech.

Kancelář prezidenta míní, že stavby v Kremlu probíhají se souhlasem všech zainteresovaných místních orgánů. "Potřebuje-li UNESCO nějakou dokumentaci, mělo by si ji vyžádat na patřičných místech. Například na ministerstvu kultury," sdělil Viktor Chrekov z prezidentské kanceláře.

Na ministerstvu kultury podle vyjádření zodpovědného pracovníka o všech projektech vědí a sledují je. Současné stavby se podle něj netýkají přímo památkově chráněných budov. "Pokud náš metodický tým uzná, že je něco v nepořádku, projekty změníme," řekl šéf sekce státního dozoru ministerstva kultury. UNESCO je podle něj neustále "znepokojeno", ale své materiály příští rok dostane.

PŘEČTĚTE SI:

"Projekty by UNESCO mělo odsouhlasit před začátkem realizace. Za porušování pravidel si Rusko může vysloužit tvrdé sankce, včetně vyřazení Rudého náměstí a Kremlu ze seznamu světového kulturního dědictví," varuje Zaiková.

Kreml a Rudé náměstí figurují na seznamu památek od roku 1990. Experti UNESCO před několika lety například zabránili budování přistávací plochy pro vrtulník v historickém objektu Kremlu.

ČTK, Lidovky.cz