Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize se stala inspirací k nové videohře

Magazín

  11:08
USA - Slabá ekonomika se stala inspirací k nové videohře s názvem „Propouštění“ (v anglickém originálu Layoff), ve které můžete zapomenout na každodenní starosti při propouštění virtuálních zaměstnanců.

Ve videohře Layoff můžete propouštět virtuální zaměstnance. foto: videogames.yahoo.com

V Americe se hra těší obrovské popularitě. „Hra vyvolává smíšené pocity,“ citoval server USA Today Američanku Mary Flanaganovou, jednu z jejích autorek. „Na hraní je roztomilá a zábavna, ale když si uvědomíte, jak děsivá je současná situace, hra působí téměř jako zlé znamení,“ dodává.

Pravidla jsou velmi jednoduchá. V čem tedy hra spočívá? Máte před sebou mřížku, ve které jsou poskládaní různí zaměstnanci. Musíte pohybovat postavičkami tak, aby se k sobě dostali zaměstnanci s podobným oblečením. Jakmile jsou vedle sebe tři a více, zmizí z mřížky a odcházejí na úřad práce v dolní části obrazovky. Tím ušetří vaší pomyslné společnosti miliony dolarů. Není to vskutku efektivní?

Pokud se vám podaří naráz vyhodit pět zaměstnanců, ušetříte podstatně více peněz. Navíc jsou jejich postavičky nahrazeny bankéři, kteří jsou vůči propuštění imunní. V případě, že už ve hře nejde jít dál, můžete požádat o pomoc banku.

Výjimečné je na hře především to, že nevyhazujete pouze bezejmenné jedince. Každý zaměstnanec má svoje jméno a osobní příběh. Propustíte například „Frankieho, tichého a příjemného účetního, který má cukrovku“ nebo třeba „Wese, řidiče školního autobusu a otce, který se sám stará o dítě.“ Jediní zaměstnanci, kteří nemůžou být vyhozeni ze hry jsou bankéři. Hra tedy končí, když v mřížce zůstanou jenom oni. Faktorem úspěchu je tedy zachovat si chladnou hlavu a nenechat se obměkčit dojemnými příběhy virtuálních zaměstnanců.

V Americe se stala hra skutečným hitem. Internetové servery ji hodnotí jako „hru, která je vtipná a smutná zároveň“. A to byl právě cíl tvůrců. Flanaganová ji nazývá jako „hru protestu“. Pochmurné téma hry možná může mnohé odradit od jejího hraní, ale realita, kterou je inspirovaná je podle mínění tvůrců mnohem horší.

Nejedná se o první hru inspirovanou finanční krizí. Další s názvem „Bushovy miliardy“ například staví proti sobě bývalého prezidenta George Bushe na straně jedné a předsedkyni americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou na straně druhé. Při bankovní loupeži se střetávají v divoké přestřelce o stimulační balíček ve výši 700 miliard dolarů.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat