28. května 2009 10:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kupoli haly ve Stockholmu zdobí domek

Švédský umělec postavil domeček na kupoli haly ve Stockholmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský umělec postavil domeček na kupoli haly ve Stockholmu. | foto: AFP

Švédský výtvarník Mikael Genberg plánuje v nejbližších letech postavit na Měsíci typickou skandinávskou dřevěnou chatu. Tradiční červený dům již tento týden umístil za pomoci vrtulníku na vršek 85 metrů vysoké kupole víceúčelové haly Ericsson Globe Arena ve Stockholmu. Kolemjdoucí si tak mohou představit, jak se bude domek na Měsíci vyjímat.

Jednalo se podle agentury DPA o další z řady chytrých marketingových tahů na podporu "měsíčního" projektu činorodého umělce, na jehož realizaci prý usilovně pracuje.

Diváci si tak mohli udělat představu, jak krásně se Genbergův domeček bude na povrchu Měsíce vyjímat. Nadšenému umělci se již údajně podařilo přesvědčit švédské úřady, do jejichž kompetence vesmírný výzkum spadá, i soukromé společnosti, aby mu na uskutečnění jeho snu poskytly potřebných 500 milionů švédských korun (asi 1,25 miliardy Kč). 

Švédský umělec postavil domeček na kupoli haly ve Stockholmu.

Smyslem "měsíční" chatky o celkovém objemu deseti kubických metrů, která bude postavena z ultralehkých materiálů, je podle Genberga především ukázat, že lidé umějí překonávat překážky. Rovněž prý chce upozornit na závažné problémy světa. Obydlí by mělo být připraveno na meziplanetární cestu již kolem roku 2012.

Švédský umělec postavil domeček na kupoli haly ve Stockholmu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz