Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kuriózní sbírka. Plzeňan vlastní 1500 pytlíků na zvracení

Miloš Kubišta vlastní zřejmě jednu z největších světových sbírek pytlíků na nevolnost používaných pasažéry v letadlech. Za 40 let jich nasbíral přes 1500.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Kubišta vlastní zřejmě jednu z největších světových sbírek pytlíků na nevolnost používaných pasažéry v letadlech. Za 40 let jich nasbíral přes 1500. | foto: ČTK

PLZEŇ Vskutku neobvyklým koníčkem se může pochlubit šestašedesátiletý Plzeňan Miloš Kubišta. Sbírá totiž pytlíky na zvracení pro pasažéry v letadlech. Za 40 let jich shromáždil přes 1500. Jeho sbírka je tak jedna z největších na světě. Dnes už je pro něj problém sehnat kousek, který ještě nemá.

"V Česku jsme spolu s bývalým pracovníkem letiště v Praze asi jedinými sběrateli," dodal. Po světě jsou těchto nadšenců stovky, v Texasu mají dokonce svoji asociaci. Praví sběratelé si je vyměňují po internetu nebo na burzách ve Frankfurtu a New Yorku. "Tam já nikdy nebyl, jezdí tam kolega z Prahy," uvedl Kubišta, jenž už poslední dobou ani po internetu nemění; čeká, kdo mu co přiveze.

Zhruba polovinu sbírky má Plzeňan vystavenou v jednom pokoji rodinného domku. Sáčky připíchnuté na stěnách občas obmění, aby se nemusel dívat pořád na ty stejné. Řada sběratelů ve světě má sáčky zarámované. Sbírku ukazuje pouze kamarádům, výstavy nedělá. Nedávno dal 100 pytlíků nově vznikajícímu muzeu kuriozit v Plzni.

Miloš Kubišta vlastní zřejmě jednu z největších světových sbírek pytlíků na nevolnost používaných pasažéry v letadlech. Za 40 let jich nasbíral přes 1500.

"Mám i pytlíky starší než 40 let, například Air France a Air Italia dokonce z období kolem roku 1950," dodal. Část sbírky získal darem od staršího sběratele z Ústí nad Labem. Nejvíce si cení sáčků aerolinek, které už zanikly, jako například východoněmecký Interflug.

Kubišta hodně létal po světě už za minulého režimu, protože pracoval jako dozor na budovaných elektrárnách. Ke koníčku ho přivedl kamarád, který měl jeden pytlík vystavený ve svém mládeneckém pokojíku.

Sáčky se dodnes vyrábějí většinou z voskovaného papíru. Jsou také igelitové, ale mizivé procento. Ty mají tkaničku, která se přitáhne, a pytlík se odevzdá letušce, vysvětlil. Na všech musí být nějaké logo letecké společnosti. "Poslední dobou se ale objevuje taký nešvar, že kvůli úsporám už často používají společnosti jen bílé pytlíky. Tak těm, co létají, říkám, aby mi je alespoň nechali podepsat od kapitána, což se občas podaří, nebo získají podpisy celé posádky," dodal. Kubišta vlastní také stovky asijských pytlíků, zejména čínských a japonských. Sbírá všechny možné, ale dneska už má problém získat nějaký, který nemá.

Miloš Kubišta vlastní zřejmě jednu z největších světových sbírek pytlíků na nevolnost používaných pasažéry v letadlech. Za 40 let jich nasbíral přes 1500.

"Některé jsou opravdu velmi pěkně esteticky zvládnuté, například s kytičkami. Do nich se musí zvracet s radostí," uvedl. Pytlíky mají anglický název Air Sickness Bag, v Česku se jim oficiálně říká pytlík na nevolnost, na letišti v Praze "bličáky".

"Družka mi říká, že další pokoj už zabrat nesmím," dodal Kubišta, který plánuje, že že sbírku někomu předá či prodá. Jeho syn nebo dcera se tomuto koníčku zřejmě věnovat nebudou.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...