Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Květináč pro 21. století, který vypěstuje vše. Jak vznikl a jak funguje?

Ondřej Zbytek (vlevo) s konstruktérem Danielem Satkem stojí v čele Plantee Innovations. foto: Archiv Plantee Innovations

Premium
Chtěl si domů pořídit chytrý interiérový skleník, ale žádný na trhu nenašel. A tak se rozhodl ho vyrobit. Společně s Valerym Mezencevem a Danielem Satkem dnes Ondřej Zbytek (26) přichází s prvním ” akváriem pro rostliny “, ve kterém vypěstujete vše, od bylinek a sukulentů až po tropické pokojovky.
  10:00

Všechno to začalo mlžnými komorami, zařízeními, která jsou schopna detekovat pohyby radioaktivních částic. Právě tyto konstrukčně a technologicky složité systémy dodával absolvent ČVUT Ondřej Zbytek a jeho kolega Valery Mezencev do prestižních vědeckých institucí, jako je švýcarský CERN nebo barcelonské vědecké muzeum CosmoCaixa. I díky zkušenostem z těchto komplexních zařízení představilo inženýrské duo první interiérový skleník svého druhu.

„Plantee vzniklo díky spontánní souhře několika faktorů,“ vysvětluje Ondřej Zbytek, jak se od mlžných komor, jež slouží zejména k edukativním účelům a vědecké osvětě, dostali právě k hi-tech květináčům. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!