Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Prosté a geniální. 11 vynálezů, které mohou zachránit planetu

Magazín

  6:07
PAŘÍŽ - Tyto vynálezy se zaměřují na přesnou potřebu a umožňují řešit složitou problematiku jednoduchými prostředky. Nové technologie již zachránily mnohé životy a mohou zachránit i celý svět, píše francouzský deník Le Monde.

Během nesmysleného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina populace želv a ryb. foto: Reprofoto

The Ocean Cleanup
Jednadvacetiletý Nizozemec Boyan Slat možná našel řešení pro miliony tun plastového odpadu v oceánech. Zdokonalil systém, který dokáže sbírat plasty pomocí mořských proudů. První prototyp filtrující bariéry byl rozmístěn loni. Skládá se z plováků a sítí a jeden rok bude analyzován pomocí snímačů.

I přes početné kampaně podporující třídění odpadu, umělá hmota ohrožuje...

Pračka Xeros
Stephen Burkinshaw ve spolupráci s firmou Xeros zdokonalil pračku, které stačí miska vody, aby vyprala běžný koš špinavého prádla. Přístroj umožňuje snížit spotřebu vody a elektřiny. Při praní pomáhají plastové perličky, které jsou recyklovatelné a mohou být použity stokrát po sobě.

Aquarius Spectrum
Aquarius Spectrum je začínající firma, která se specializuje na dohled nad vodovodní sítí, přesněji řečeno na úniky vody. Ztráty v této síti činí 20 až 40 procent. Společnost vytvořila systém inteligentních měřičů, které v reálném čase úniky zjišťují a umožňují zasáhnout.

Oriental White Goat
Skupina japonských vědců ze společnosti Oriental Co. Ltd vymyslela metodu, jak recyklovat hory kancelářského papíru a vyrobit z něho toaletní papír. Přístroj se nazývá White Goat a je vysoký téměř dva metry. Zatím se prodává za cenu 100 000 dolarů (2,5 milionu korun).

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

Glowing Plant Project
Tento projekt zkoumá, jak ovládnout energii z přírody. Vědci se rozhodli vypěstovat rostliny schopné svítit ve tmě za pomoci technik syntetické biologie. Je to způsob, jak nahradit tradiční zdroje světla a v blízké budoucnosti možná každou pouliční svítilnu fluoreskujícím stromem.

Solární snímače
Firma Cool Earth Solar vyvíjí nový typ solárních snímačů. Podle odhadů by to mělo značně snížit náklady na stavbu solárních elektráren schopných vyrábět zelenou energii ve velkém měřítku za cenu srovnatelnou s uhelnými elektrárnami.

Altaeros BAT
Altaeros BAT je větrná elektrárna umístěná v balonu s heliovou náplní, kterou vynalezla společnost Altaeros Energies. Šlo by o revoluci ve světě větrných elektráren, a to jak v ceně, tak pokud jde o vyrobenou energii, které tato elektrárna dokáže vyrobit dvakrát více než běžná větrná elektrárna umístěná na zemi.

Altaeros BAT
Altaeros BAT je baterie, která nabíjí pomocí pohybů člověka. Je určena pro malé elektrické přístroje, které nevyžadují stálý zdroj energie, jako jsou televizní ovladače nebo videohry.

Fotovoltaické panely
Solaren je začínající firma, která se specializuje na fotovoltaické panely. Sluneční energie se získává díky satelitům. Panely zachycují sluneční paprsky, aniž by to nějak ovlivňovaly mraky nebo déšť. Dodávají energii ve dne v noci.

Černá hladina - ilustrační foto

Ekologické sprchy

Jason Selvarajan zdokonalil prototyp ekologické sprchy. Nazývá se ShowerLoop a funguje tak, že se voda ze sprchy shromažďuje, vyčistí a znovu použije jako u vodotrysku. Člověk se tak může sprchovat jak dlouho chce a nespotřebuje mnoho vody.

Nano houbičky
Tým vědců z Riceovy univerzity objevil, jak zvládat ekologické katastrofy, jako je potopení ropného tankeru. Vynález spočívá ve využití nano houbiček, které jsou s to absorbovat stokrát větší váhu než samy mají. Navíc nemají rády vodu, kterou nevsakují, ale naopak je přitahuje ropa. Tyto maličké houbičky je možné použít několikrát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!