Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sapiosexualita: když namísto krásy přitahuje chytrý mozek

mozek modrý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy mozek modrý | foto: MAFRA

PRAHA Sapiosexuál. Toto slovo se teprve před nedávnem přetavilo z pojmu poletujícího internetovým prostorem ve studii, která byla provedena ve skutečném světě. Definuje sexuální orientaci, konkrétně člověka, který je sexuálně přitahován k druhé osobě výhradně kvůli její inteligenci a erudici. Jinými slovy je tedy sapiosexuál někdo, kdo je sexuálně posedlý vysokým IQ.

Pro takového člověka by fyzický vzhled byl jednoznačně podružný. Ovšem byť samotné slovo je nové, chování, které popisuje, je stejně staré jako lidstvo samo. A podle švýcarské sexuoložky Patrizie Anexové jde o jev více ženský než mužský.

„Dá se srovnávat například s přitažlivostí k alfa-samci,“ vysvětluje Anexová. „Reaktivuje pradávné myšlenkové pochody v mozku. Někdo, kdo je inteligentnější, je vnímán jako člověk schopnější chránit rodinu a plodit potomky. Na konzultacích slyším klientky říkat: ‚Nepřitahuje mě, není dost chytrý‘,“ citoval ji list Le Temps.

Lingvistka Lausanneské univerzity Stéphanie Pahudová uvedla, že se používání slova sapiosexuál začalo šířit kolem roku 2012, převážně online. Jeho přesný původ je ovšem těžké vysledovat.

„Toto chování existuje už dlouhou dobu. Neologismy nám umožňují pojmenovat nové sociokulturní skutečnosti nebo nové úhly pohledu, nové znalosti o těchto starých skutečnostech,“ dodala.

Pokud jde o slovo samotné, jeho podoba je prostá. Je složeno z pojmu „sapio“ z latinského sapiens (rozumný, moudrý) a „sexual“ (sexuální, pohlavní).

Další podobné neologismy zahrnují například „pansexuál“, což je sexuální přitažlivost k jakékoli osobě bez ohledu na její či jeho pohlaví, anebo „skoliosexuál“, kterého přitahují pohlavně nevyhranění jedinci.

Sapio - Intelligent Dating

„Podobné nálepky mohou zakrýt sexuální stránku věcí pod vědecký či morální nátěr,“ řekla Pahudová. „Pak tyto záležitosti získají v podstatě aseptický charakter.“ Podle jejího názoru tento druh terminologie naplňuje naši potřebu teoretizovat a přeškatulkovat sexualitu.

„Je to způsob, jak kontrolovat tento prostor svobody. Osoby, kterých se to týká, to může vést k tomu, aby revidovali své chování ve světle dané nálepky, přijali ji nebo odmítli, anebo nahradili nějakou jinou,“ vysvětlila.

Na podzim byla spuštěna aplikace pro sapiosexuály nazvaná Sapio - Intelligent Dating (inteligentní randění). Tato aplikace pěje chválu na schůzky, kde jsou „fyzická a intelektuální přitažlivost dány na rovnocennou úroveň“.

Jde o dost zvláštní strategii vzhledem k tomu, že uživatelé online seznamek nutně reagují nejprve na fotografie. Jak je tedy možné, aby vycítili opravdovou intelektuální přitažlivost? Podle sexuoložky Anexové se ovšem uživatelé rychle zorientují s pomocí pravopisu a vyjadřovacích schopností potenciálního protějšku. „První pravopisná chyba bude znamenat konec zájmu,“ uvedla. A umíráček nadějím na vztah odzvoní každé „by jste“ nebo „bysme“ - o „vyjímce“, „verlybě“ či „nejprioritnějších“ krocích ani nemluvě.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....