Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékárníci: Lékárny určené jen ženám by se u nás neuplatnily

Magazín

  12:23
PRAHA - Lékárny jen pro ženy, jako například v USA či Kanadě, zatím v Česku nejsou. V tuzemsku by asi tak úzká specializace podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka nenašla uplatnění. Ale řada lékáren v blízkosti center asistované reprodukce tu do jisté míry tuto specializaci také má. Je to dáno tím, že musejí mít léky a veškerý sortiment, který s léčbou neplodnosti souvisí.
Ilustrační foto - lékárna.

Ilustrační foto - lékárna. foto: ČTK

"Může to fungovat také tak, asi ne celá lékárna pro ženy, ale konzultační hodiny pro ně. Ne že by se lékárna zavřela pro muže," řekl Havlíček.

Pokud by ženy měly zájem o konzultaci o intimním zdravotním problému výhradně se ženou, vyjdou jim české lékárny vstříc. Většina má vyznačené diskrétní zóny a řada má i oddělené konzultační boxy, kde může pacientka promluvit bez obavy, že ji uslyší pacient v řadě za ní.

"Záleží na potřebách klientů, lékárny se snaží vyjít jim vstříc," shrnul Havlíček. Potřeby se podle něj mnohdy liší už jen z toho pohledu, zda přijde pro lék žena, nebo muž.

"Obecně platí, že muž si přijde pro jednu věc, tu si vezme a odchází s přesvědčením, že nepotřebuje žádné dodatečné informace. Žena většinou uvažuje i o tom, co by si mohla koupit k tomu a jestli by to neměla koupit i pro rodinu," popsal prezident komory.

Rozdílný přístup mají obě pohlaví i k nákupu přípravků na poruchy erekce. "Většinou se chodí informovat partnerky, co by mohl ten pán udělat. Muži se stydí, nebo to nechtějí řešit, a ženy jim pak slouží jako přenositelky informací," řekl Havlíček.

Pokud muž přijde poté, co si o přípravku na erekci přečetl na internetu, vyzvedne si lék bez ochoty vyslechnout si jakékoli rady. S problémem se schovává, je pak na lékárníkovi, jak to vyřeší. Žena naopak přijde s tím, že chce co nejvíc informací o problému a hledá nejvhodnější řešení.

Lékárník pak musí odhadnout, zda přichází žena ze své vůle, nebo ji muž poslal. Podle toho i formuluje rady, případně se snaží přesvědčit ji, aby přivedla muže, pro kterého jsou rady určeny. V komunikaci s různými typy pacientů školí lékárníky jejich stavovská organizace.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...