Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lékárníci: Lékárny určené jen ženám by se u nás neuplatnily

Ilustrační foto - lékárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - lékárna. | foto: ČTK

PRAHA Lékárny jen pro ženy, jako například v USA či Kanadě, zatím v Česku nejsou. V tuzemsku by asi tak úzká specializace podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka nenašla uplatnění. Ale řada lékáren v blízkosti center asistované reprodukce tu do jisté míry tuto specializaci také má. Je to dáno tím, že musejí mít léky a veškerý sortiment, který s léčbou neplodnosti souvisí.

"Může to fungovat také tak, asi ne celá lékárna pro ženy, ale konzultační hodiny pro ně. Ne že by se lékárna zavřela pro muže," řekl Havlíček.

Pokud by ženy měly zájem o konzultaci o intimním zdravotním problému výhradně se ženou, vyjdou jim české lékárny vstříc. Většina má vyznačené diskrétní zóny a řada má i oddělené konzultační boxy, kde může pacientka promluvit bez obavy, že ji uslyší pacient v řadě za ní.

"Záleží na potřebách klientů, lékárny se snaží vyjít jim vstříc," shrnul Havlíček. Potřeby se podle něj mnohdy liší už jen z toho pohledu, zda přijde pro lék žena, nebo muž.

"Obecně platí, že muž si přijde pro jednu věc, tu si vezme a odchází s přesvědčením, že nepotřebuje žádné dodatečné informace. Žena většinou uvažuje i o tom, co by si mohla koupit k tomu a jestli by to neměla koupit i pro rodinu," popsal prezident komory.

Rozdílný přístup mají obě pohlaví i k nákupu přípravků na poruchy erekce. "Většinou se chodí informovat partnerky, co by mohl ten pán udělat. Muži se stydí, nebo to nechtějí řešit, a ženy jim pak slouží jako přenositelky informací," řekl Havlíček.

Pokud muž přijde poté, co si o přípravku na erekci přečetl na internetu, vyzvedne si lék bez ochoty vyslechnout si jakékoli rady. S problémem se schovává, je pak na lékárníkovi, jak to vyřeší. Žena naopak přijde s tím, že chce co nejvíc informací o problému a hledá nejvhodnější řešení.

Lékárník pak musí odhadnout, zda přichází žena ze své vůle, nebo ji muž poslal. Podle toho i formuluje rady, případně se snaží přesvědčit ji, aby přivedla muže, pro kterého jsou rady určeny. V komunikaci s různými typy pacientů školí lékárníky jejich stavovská organizace.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...