Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Lennon, jak byste ho neměli vidět

Magazín

  12:40
PRAHA - Devět hodin doposud neznámých, "choulostivých" záběrů Johna Lennona se stane předmětem právní bitvy o autorská práva mezi jejich stávajícím majitelem a hudebníkovou vdovou Yoko Ono, která chce zabránit jejich zveřejnění. Na filmovém záznamu kouří Lennon marihuanu, skládá hudbu a uvažuje nad možností dát tehdejšímu prezidentovi Spojených států do čaje LSD, uvedla agentura Reuters.

John Lennon a Yoko Ono foto: ČTK

Za vlastníka černobílých záběrů, natočených jen pár týdnů před rozpadem Beatles v roce 1970, se považuje massachusettské sdružení sběratelů památek na legendární skupinu World Wide Video. Sdružení koupilo 24 originálních videopásek a autorská práva na ně v roce 2000 od bývalého manžela Yoko Ono Anthonyho Coxe za částku přesahující milion dolarů. Jejich dvouhodinový sestřih se chystá uvést do kin pod názvem Tři dny v životě.

Cox natočil záběry na Lennonově sídle v Anglii pro svůj plánovaný dokumentární film s názvem Portrét. Zachycují hudebníka během skládání písní Remember a Mind Games a ukazují i jeho "otevřenou" diskusi o braní drog. Jsou zde také scény, které jsou popisovány jako "velmi intimní a neomezené konvencemi". Hudební časopis Rolling Stone pásky označil za "strašlivé záběry Johna Lennona, které byste neměli nikdy vidět."

Již minulý rok se mělo uskutečnit na jedné škole ve státě Maine první promítání, ale nekonalo se na zásah právníků Yoko Ono, kteří záběry prohlásili za vlastnictví své klientky. Tento měsíc tedy začne u soudu v Bostonu první dějství složitého soudního procesu, na kterém chce World Wide Video bránit své zájmy.

Autor: