Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lennonky pod dohledem

John Lennon, člen legendárních Beatles, by se jistě divil, že je o „lennonky“, které sedí na nose jeho kubánské sochy, stále veliký zájem. Již dvakrát byly zcizeny, a tak je dnes hlídá parta důchodců, píše agentura AP.

Kuba odhalila sochu 8. prosince 2000 při příležitosti dvacátého výročí Lennonova zavraždění. Kubánský vůdce Fidel Castro druhdy Beatles označil za rozvratnou skupinu a symbol sobecké konzumní společnosti. Ale odhalování sochy se překvapivě zúčastnil a vyjádřil lítost nad tím, že se s Lennonem nikdy nesetkal. Socha je způsobem, jak napravit minulé represe, prohlásil Castro; omluvy se ale zdržel.

Během několika týdnů ovšem zmizely Lennonovy bronzové brýle a krátce poté někdo ukradl i jejich levnější náhražku. Zloději nebyli dopadeni a oficiální činitelé začali diskutovat o způsobech, jak pevněji přidělat třetí pár brýlí, vyrobený ze zlatavé slitiny, na Lennonův nos.

Nakonec se radši rozhodli najít hlídače. Beatles jsou dnes na Kubě všude. Státní televize vysílá záznamy z jejich koncertů, místní muzikanti je oslavují v revivalech a děti si jejich skladby vybírají ke školním vystoupením. Od doby, co byly Lennonovy brýle ukradeny podruhé, střídají se ve dvanáctihodinových směnách čtyři důchodci, kteří dohlížejí na to, aby mu brýle znovu nezmizely.

„Musíme tady být denně, protože jakmile bychom tu nebyli, brýle zmizí,“ říká hlídač Juan González, devětaosmdesátiletý bývalý úředník z kartotéky, který při hlídání bronzové sochy vykouří sedm doutníků denně. Hlídači mají takové obavy z další krádeže, že brýle schovávají v kapse u košile nebo v kousku hadříku a soše je na obličej vrátí jen ve chvíli, kdy si ji přijdou vyfotografovat turisté.

Lennonova socha sedí v takzvaném „Rockerském parku“, který je známý tím, že se v něm scházeli fanoušci i amatérští hudebníci v době, kdy byla skupina Beatles na Kubě zakázaná. U paty sochy je ve španělštině vyrytá část Lennonovy písně Imagine: „You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one.“ (Můžete říct, že jsem snílek, ale nejsem jediný.)

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...