Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lennonky pod dohledem

John Lennon, člen legendárních Beatles, by se jistě divil, že je o „lennonky“, které sedí na nose jeho kubánské sochy, stále veliký zájem. Již dvakrát byly zcizeny, a tak je dnes hlídá parta důchodců, píše agentura AP.

Kuba odhalila sochu 8. prosince 2000 při příležitosti dvacátého výročí Lennonova zavraždění. Kubánský vůdce Fidel Castro druhdy Beatles označil za rozvratnou skupinu a symbol sobecké konzumní společnosti. Ale odhalování sochy se překvapivě zúčastnil a vyjádřil lítost nad tím, že se s Lennonem nikdy nesetkal. Socha je způsobem, jak napravit minulé represe, prohlásil Castro; omluvy se ale zdržel.

Během několika týdnů ovšem zmizely Lennonovy bronzové brýle a krátce poté někdo ukradl i jejich levnější náhražku. Zloději nebyli dopadeni a oficiální činitelé začali diskutovat o způsobech, jak pevněji přidělat třetí pár brýlí, vyrobený ze zlatavé slitiny, na Lennonův nos.

Nakonec se radši rozhodli najít hlídače. Beatles jsou dnes na Kubě všude. Státní televize vysílá záznamy z jejich koncertů, místní muzikanti je oslavují v revivalech a děti si jejich skladby vybírají ke školním vystoupením. Od doby, co byly Lennonovy brýle ukradeny podruhé, střídají se ve dvanáctihodinových směnách čtyři důchodci, kteří dohlížejí na to, aby mu brýle znovu nezmizely.

„Musíme tady být denně, protože jakmile bychom tu nebyli, brýle zmizí,“ říká hlídač Juan González, devětaosmdesátiletý bývalý úředník z kartotéky, který při hlídání bronzové sochy vykouří sedm doutníků denně. Hlídači mají takové obavy z další krádeže, že brýle schovávají v kapse u košile nebo v kousku hadříku a soše je na obličej vrátí jen ve chvíli, kdy si ji přijdou vyfotografovat turisté.

Lennonova socha sedí v takzvaném „Rockerském parku“, který je známý tím, že se v něm scházeli fanoušci i amatérští hudebníci v době, kdy byla skupina Beatles na Kubě zakázaná. U paty sochy je ve španělštině vyrytá část Lennonovy písně Imagine: „You may say I’m a dreamer, but I’m not the only one.“ (Můžete říct, že jsem snílek, ale nejsem jediný.)
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...