Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leonardo pod lupou

Magazín

  8:28
MILÁN - Obraz Poslední večeře renesančního génia Leonarda da Vinciho, který se díky knižnímu bestseleru Dana Browna Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód) stal předmětem dohadů a konspiračních teorií, je nyní na internetu v obrovském rozlišení.

Vosková Poslední večeře v bulharské Sofii. foto: ČTK

Italská společnost HAL9000 umístila na stránky www.haltadefinizione. com snímek v rozlišení 16 miliard pixelů, což je 1600krát více ve srovnání například s běžným desetimegapixelovým fotoaparátem. „Umožňuje to obraz zkoumat podobně, jako by člověk stál u něj s lupou v ruce,“ vysvětlil kurátor Alberto Artioli.

Jedno z nejslavnějších malířských děl světa namaloval italský renesanční umělec Leonardo da Vinci na zeď jídelny kláštera Santa Maria delle Grazie v Miláně. Obraz je zřejmě největším uměleckým tahákem města, a dokonce i mimo sezonu se malé náměstíčko před kostelem hemží zástupy zvědavců. Prohlídku je třeba si rezervovat dlouho dopředu.

Monumentální nástěnná malba zobrazuje psychický stav apoštolů v okamžiku Kristovy věty: „Jeden z vás mě zradí.“ Leonardo dílo namaloval v letech 1495 až 1497. Pro fresku zvolil temperu a olej. Kvůli tomu musel obraz projít nesčetnými opravami. Poslední rekonstrukce trvala dlouhých 22 let.

Obrovská vlna zájmu právě o toto Leonardovo dílo se zvedla poté, co se na pultech knihkupectví objevila Brownova kniha. Jejím tématem je údajná snaha církve zabránit za každou cenu odhalení existence potomstva Ježíše Krista a Máří Magdaleny.

Za jedno ze svědectví, že Ježíš a Máří Magdalena spolu měli poměr, označuje Brown i slavnou fresku. Opírá se o dohady, že postava po Kristově pravici, běžně označovaná za apoštola Jana, je ve skutečnosti žena. V knize se odvolává také na další výjevy z obrazu. Tvrdí, že také písmeno V, které svírá Kristovo tělo s tělem tohoto apoštola, je ve skutečnosti symbol svatého grálu - neboli symbol posvátného ženství.
 
Údajná láska Krista a Máří Magdaleny byla již tématem knihy řeckého autora Nikose Kazantzakise Poslední pokušení Krista. Tu dal Vatikán v roce 1954 na index a v roce 1988 byl pohoršen i jejím filmovým zpracováním. 
 

Autoři: