Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leváci na celém světě slaví svátek. Jsou kreativnější, tvrdí studie

Magazín

  14:21
PRAHA - Zhruba každý sedmý člověk slaví dnes svátek - je totiž levák a dnes je mezinárodní den leváků. Starší generace Češek a Čechů ještě zažily ve škole přecvičování na praváky, děti musely psát pravou, i když přirozeně tíhly k užívání levé ruky. Podle některých odborníků násilné přecvičování mohlo mít neblahé následky, nedobrovolným pravákům hrozila koktavost či pomočování.
Levák - ilustrační foto.

Levák - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Leváctví je výsledkem neurofyziologického vývoje dítěte a na jeho vzniku se nejčastěji podílejí genetické vlivy. Možná také souvisí s hladinou testosteronu v době, kdy se utváří mozek plodu, možná je někdy i důsledkem těžkého porodu. Podle některých studií má dítě dvou leváků šestadvacetiprocentní šanci, že bude stejně orientované jako rodiče.

Trpí více nemocemi?
Odborníci se zatím neshodli, zda leváci trpí častěji některými chorobami a zda dříve umírají. Podle jedné britské studie jsou prý častěji ohroženi střevními záněty. Studie ukazují na vyšší výskyt onemocnění, k nimž přispívá porucha imunitního systému, jako průduškové astma či cukrovka. Více leváků je také mezi lidmi, kteří trpí migrénami nebo autismem.

Otázka délky života leváků zatím vyřešena není. Leváci jsou v pravorukém světě vystaveni většímu riziku poranění a některá jsou smrtelná.

Povzbuzením pro leváky může být jedna americká studie, podle níž jsou kreativnější, mají větší slovní zásobu a údajně jsou také inteligentnější.

Den leváků se slaví ve světě od roku 1976, vyhlašuje ho Mezinárodní asociace leváků. Klade si za cíl zvýšit povědomí o problematice levorukosti a o těžkostech, se kterými se leváci potýkají v běžném životě. V Británii například si tento den připomínají slavnostmi, jejichž součástí jsou sportovní zápasy leváků proti pravákům nebo typické anglické odpoledne s čajem, k jehož pití se smí použít pouze levá ruka.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat