Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé nechápou obraz na Národním divadle

Magazín

  15:03
PRAHA - Rozruch a překvapené reakce kolemjdoucích vzbuzuje elektronický obraz tanečnice, který je umístěn v jednom z oken Národního divadla. Dílo Brita Juliana Opie je jedním z artefaktů, které mají v rámci českého předsednictví v EU představit současné umění.

Julian Opie foto: Lidovky.cz

Tančící obraz, který je na budově Národního divadla instalován již několik týdnů, vzbuzuje rozličné reakce kolemjdoucích. "Co to je? Recese? V první chvíli mi to přišlo jako něčí provokace. Jako nějaká reklama na vykřičený dům," svěřila se LN čtyřicetiletá Kamila Kratochvílová.

"Já myslím, že je to dobré. Tím, jak se pohybuje, vzbuzuje pozornost. A o to přece taky i uměleckého díla jde, ne?," kontroval její přítel.

Tančící Anna je vizuální dílo Brita Juliana Opie. "Jde o umělecké dílo s názvem Dancing Ann vystavené na divadle v rámci projektu Transparency. V rámci celé Prahy je vystaveno několik uměleckých objektů ze zahraničí," uvedl produkční Národního divadla Štěpán Kubišta.

"Byli jsme požádáni o souhlas s umístěním díla na budově Národního divadla. Odsouhlasili to příslušné památkové úřady. Jelikož jde o akci k předsednictví EU a podílí se na ní hlavní město, neměli jsme námitky," dodal Kubišta.

Julian Opie patří k předním soudobým umělcům mezinárodního renomé. Narodil se v roce 1958, žije a pracuje v Londýně. Opie studoval na Goldsmith College of Art a brzy vystavoval v Lisson Gallery a ICA v Londýně, Kunstverein v Kolíně nad Rýnem a Fondation Cartier pour l’art contemporain.

V rámci stejného projektu v současné době vystavuje naproti Rudolfinu svou plastiku španělský autor Jaume Plensa. Po městě jsou i další autoři, jejichž díla budou k vidění až do konce června.

Více si o projektu w.art projects přečtěte zde

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!