19. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se na výhled z nejvyššího vysílače

Vyhlídková věž druhé nejvyšší budovy na světě. Prvenství stále patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhlídková věž druhé nejvyšší budovy na světě. Prvenství stále patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji. | foto: ČTK

TOKIO Lidé v Tokiu měli poprvé šanci pokochat se pohledem na město z nejvyššího vysílače na světě, který měří 634 metrů. Stavba prý dokáže odolat zemětřesením, která Japonsko trápí poměrně často.

Vysílač nazvaný Tokyo Skytree je druhou nejvyšší stavbou na světě, tvrdí jeho majitel. Prvenství patří 828 metrů vysoké budově Burdž Chalífa v Dubaji.

Návštěvníky na vyhlídkovou plošinu ve výšce 350 metrů vyveze výtah během 50 sekund, další půl minuty trvá jízda na druhou plošinu ve výšce 450 metrů.

Na nich se také nachází restaurace a dvě kavárny. V případě nebezpečí k evakuaci slouží únikové schodiště s 2523 stupni.

Konstrukce vysílače ve tvaru jehly je vyřešena tak, že má zůstat pevně stát i při zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, tvrdí mluvčí společnosti, které věž patří. Dodal, že věž neutrpěla větší škody ani loni v březnu, kdy oblast na severovýchod od Japonska zasáhlo zemětřesení o síle devíti stupňů. V té době byla věž ještě rozestavěná.

Vysílač Skytree má přispět k dalšímu rozvoji televizního a rozhlasového vysílání v oblasti Tokia. Jeho majitelé také doufají, že se stane novou turistickou zajímavostí japonského hlavního města.

Lidovky.cz, ČTK